پیاده سازی ارز دیجیتال ملی در مناطق آزاد

پیاده سازی ارز دیجیتال ملی در مناطق آزاد
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه و خصوصی‌ سازی با حضور سعید محمد رئیس دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد و مشاور رئیس جمهور، ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات و فعالان بازار سرمایه و بانک افتتاح شد. 

در این مراسم سعید محمد گفت : گرچه تحریم‌ ها سخت است اما بسیاری از مشکلات ناشی از نگاه بخشی و جزیره‌ ای در بخش خصوصی و اقتصادی کشور است. در این زمینه طرح‌ های سرمایه‌ گذاری در هشت منطقه آزاد کشور و هفت منطقه جدید که جمعا 15 منطقه آزاد تجاری و 32 منطقه ویژه اقتصادی پیگیری می‌ شود که این مناطق 45 درصد تجارت کشور را بر عهده دارند گرچه سهم مناطق آزاد از تجارت کشور 2 درصد است.

رئیس دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد گفت : طرح آمایش سرمایه‌ گذاری در مناطق آزاد تدوین می‌ شود که هر منطقه بر اساس چه راهبردی تعریف شود. در این زمینه 150 فرصت سرمایه‌ گذاری برای سرمایه‌ گذاران در مناطق آزاد براساس طرح آمایش سرزمین تدوین شده است. 

در حال حاضر 870 بانک، بورس، تالار بورس و بیمه در مناطق آزاد کشور وجود دارد که به ارائه خدمات به مردم اختصاص دارد. 

محمد همچنین خاطرنشان کرد : تلاش داریم مناطق آزاد را به نسل سوم که خدماتی‌ محور هستند ارتقا دهیم. همچنین به زودی اولین بانک خارجی فرا ساحل در مناطق آزاد با کمک بانک مرکزی راه‌ اندازی می‌شود. 

وی تأکید کرد : با همکاری شورای عالی بورس به زودی بورس بین‌الملل در منطقه آزاد کیش و همچنین یک شرکت تأمین سرمایه خارجی ایجاد می‌ شود و نیز ایجاد یک بانک ریالی در مناطق آزاد در حال پیگیری است. 

رئیس دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد گفت : نسل چهارم مناطق آزاد دانش‌ محور است که کار های تأسیس صندوق جامع پژوهش در مناطق آزاد و ارتقای شتاب‌ دهنده‌ ها دنبال می‌ شود و همچنین شرایط برای ایجاد نسل پنجم مناطق آزاد که مناطق جامع است فراهم می‌ شود.

به گفته محمد نسل ششم مناطق آزاد فرا مرزی بوده که در این زمینه ایجاد مناطق آزاد مشترک با سایر کشور ها و دیپلماسی با 15 کشور همسایه دنبال می‌ شود و تقاضای ایجاد مناطق آزاد توسط برخی کشور ها و همچنین منطقه آزاد مشترک در قالب پیمان شانگهای و همچنین در قالب پیمان اورآسیا دنبال می‌ شود.

وی همچنین نسل هفتم مناطق آزاد را مناطق دیجیتال عنوان کرد که در راستای هوشمند‌ سازی و زنجیره بلوکی و سینتک‌ ها در مناطق آزاد در حال بررسی است.

به گفته رئیس دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد، پیشنهاد ایجاد ارز دیجیتال ملی و جدید برای مبادلات مناطق آزاد دنبال می‌ شود و این امر را به صورت الگو برای سرزمین اصلی کشور تعمیم می‌ دهیم. در شورای عالی مناطق آزاد که اخیرا در دولت تشکیل شد بحث حکمرانی مناطق آزاد بررسی شد و براساس ماده 65 احکام دائمی کشور امور مناطق آزاد به‌ جز امنیت و نظامی برعهده رئیس منطقه آزاد است و هر دستگاهی برخلاف آن عمل کند با آن برخورد می‌ شود.

سلاح‌ ورزی معاون اتاق بازرگانی ایران هم در این مراسم گفت : از زبان صاحبان کسب و کار های دیجیتال می‌ گویم حمایت پیشکش ما را دستگیر نکنید گرچه رئیس قوه قضاییه دستور توقف حکم یکی از صاحبان کسب و کار های دیجیتال را صادر کرد. 

وی افزود :‌ متأسفانه نرخ استهلاک از سرمایه‌ گذاری پیشی گرفته و این به معنای نرخ منفی سرمایه‌ گذاری در کشور است که از رشد اقتصادی باز ماندیم.

این فعال اقتصادی گفت : همایش بورس، بانک و بیمه با شروع دولت سیزدهم آغاز شده است. هفته پیش هم نقشه راه رونق تولید غیر تورمی از سوی دولت اعلام شد که امیدواریم با موفقیت در مذاکرات شاهد رشد سرمایه‌ گذاری و رفاه در کشور باشیم.

 

منبع : تسنیم

 

در ادامه بخوانید: انواع ارز دیجیتال

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/OmRr
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر