مدیریت زمان در زندگی دانشجویی

مدیریت زمان در زندگی دانشجویی
ذخیره سازی
58 نمایش
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvafamily1

استفاده بهینه از زمان ، بخش مهمی از زندگی دانشجویی است . اگر چه مدیریت زمان گاهی بخشی از مدیریت استرس محسوب می گردد ، ولی در این مجموعه با توجه به اهمیت نحوه گذران زمان در زندگی دانشجویی ، بخش ویژه ای به مهارت های مدیریت زمان ویژه دانشجویان اختصاص داده شده است . در این بخش دانشجویان به صورت گام به گام می آموزد که چگونه زمان خویش را با اهداف خود سازگار و تنظیم نمایند . 

در این مقاله به مدیریت زمان در زندگی دانشجویی و موانع مدیریت زمان در زندگی دانشجویی می پردازیم .

 

” کمتر خوابیدن به عنوان یک ابزار مدیریت زمان توصیه نمی شود . “

 

مدیریت زمان در زندگی دانشجویی

در کنترل زمان در زندگی دانشجویی ، قبل از هر چیز فرد باید بداند در حال حاضر زمان خود را چگونه می گذارند . برای پاسخ به این سوال بهتر است فرد یک هفته تمامی فعالیت های خویش را لحظه به لحظه ثبت نماید . این فعالیت  ها می توانند شامل فعالیت های زیر باشند : مطالعه ، کلاس رفتن ، کار ، رفت و آمد ، تماشای تلویزیون ، لباس شستن ، غذا خوردن ، صحبت با تلفن ، توپ بازی و غیره ... گام بعد تهیه فهرستی از کارهایی است که فرد باید انجام دهد مثلاً برای یک دانشجو احتمالاً فعالیت های زیر باید یادداشت شوند سر فصل دروس و محتوای هر درس ، برنامه کاری ، فهرستی از برنامه ها و کارهایی که فرد باید انجام دهد مثل مسافرت ، مهمانی ، سینما ، فعالیت های خیریه ، انجمن های دانشجویی و ... اگر دانشجو با خانواده زندگی می کند ، کارها و فعالیت های دیگر اعضای خانواده هم ممکن است او را درگیر کنند . مثلاً فعالیت هایی نظیر خانه تکانی ، کمک به درس خواهر و برادر کوچک تر و نظایر آن که آن ها را هم باید یادداشت شوند . 

حتما بخوانید: مقابله با استرس دانشجویی

 

 

 

 

 

موانع مدیریت زمان در زندگی دانشجویی

برخی از کارها زمان مشخصی دارند که باید درست در همان زمان انجام شوند ، مثلاً وقت دکتر . باقی کارها را باید در طول هفته ، نیم سال تحصیلی ، یا سال ، برنامه ریزی نمود . تمرین روش مدیریت زمان را بهتر است با برنامه ریزی های هفتگی شروع کرد . دانشجو برای برنامه ریزی هفته آینده باید اول زمان لازم را تخمین بزند ، بعد اولویت بندی کند ، و سپس کارها را در خانه های خالی جدول بنویسد . بعد از انجام این برنامه ریزی ، فرد باید این برنامه را پی گیری نموده و در طی کار به موانع و مشکلات رخ داده توجه نماید . به این ترتیب لازم است که فرد همواره به موانع مدیریت زمان خویش توجه داشته و برای برطرف کردن آن موانع تدبیر اندیشی کند . مثلاً فرد به این موضوعات توجه کند : 

در زمان های خاصی فرد برای انجام کارهای خاصی آمادگی بیشتر دارد و اگر آن کار بخصوص را به آن زمان بخصوص واگذار کند ، آن گاه کیفیت و بازدهی کار وی افزایش می یابد . 

اگر عادت ندارد که شب هنگام مطالعه کند ، درس خواندن را برای ساعات آخر شب برنامه ریزی نکند . چون در این صورت زمان لازم برای یاد گرفتن درس تا دو برابر افزایش می یابد . 

 کمتر خوابیدن زمان شما را برای انجام کارها افزایش می دهد اما این افزایش الزاما مفید نیست . یک راه افزایش زمان ، کمتر خوابیدن است . اما بی خوابی خود می تواند منجر به کاهش توان فردی و حتی منجر به بیمار شدن بشود که در این صورت برنامه کاری به کلی مختل خواهد شد . کمتر خوابیدن به عنوان یک ابزار مدیریت زمان توصیه نمی شود . 

برنامه های بزرگ ، نیازمند زمان زیادی هستند . زمان لازم برای اجرای برنامه های بزرگ از دو راه به دست می آید : 

زمان انباشته ، یعنی زمانی که فرد هرکار دیگری را متوقف می کند تا تنها برروی یک چیز کار کند . به این روش ، شیوه « چسبیدن به کار » گفته می شود . 

زمان با فاصله ، در این روش فرد در طول زمان به تدریج هر روز بخشی از کارش را انجام می دهد . به این روش شیوه ی « لاک پشتی » می گویند .

بالاخره این که مدیریت زمان یک آفت اصلی دارد و آن اتلاف وقت است . این نشانه ها و رفتار ها حاکی از آنند که فرد دارد وقت تلف می کند : 

تمام وقت خود را صرف برنامه ریزی کردن 

کمال گرایی 

خستگی و کسالت 

خشونت و عصبی بودن 

دایما در تله ی ضرب الاجل های فوری افتادن 

در ادامه بخوانید: مهارت حل مسئله چیست

 

” مدیریت زمان یک آفت اصلی دارد و آن اتلاف وقت است . “

 

 

 

 

 

در صورت علاقه مندی به این مقاله می توانید باقی مقالات را در سایت هیوا مشاهده کنید و کانال تلگرام ما را دنبال کنید .

  

سوالات متداول

 

1- ✔️ مدیریت زمان در زندگی دانشجویی چگونه است؟

✔️ در کنترل زمان در زندگی دانشجویی، قبل از هر چیز فرد باید بداند در حال حاضر زمان خود را چگونه می گذارند که در متن مقاله شرح داده شده است. 

2- ✔️ موانع مدیریت زمان در زندگی دانشجویی چیست؟

✔️ برخی از کارها زمان مشخصی دارند که باید درست در همان زمان انجام شوند که در متن مقاله توضیح داده شده است. 

3- ✔️ آفت اصلی مدیریت زمان چیست؟

✔️ مدیریت زمان یک آفت اصلی دارد و آن اتلاف وقت است که در متن مقاله توضیح این موضوع شرح داده شده است.

منبع : مدیریت زمان در زندگی دانشجویی

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/G12K
مطلب قبلی
خشم چیست
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر