آمادگی ذهن کودک برای خواب

آمادگی ذهن کودک برای خواب
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
marzilak

خواب یکی از نیازهای ضروری برای حیات انسان است به طوری که اختلالات موجود در خواب باعث ایجاد اختلالات روانی و فیزیولوژیکی می شود. خوابیدن راحت و داشتن خوابی آرام از مهم ترین موضوعاتی است که بشر امروز با آن در چالش است. معضلاتی که در روند این نیاز حیاتی وجود دارد، پزشکان و روانشناسان و حتی خود انسان ها را به تکاپو برای یافتن راه حلی مناسب واداشته است. از جمله راه حل های ارائه شده در این مسیر، خسته کردن ذهن قبل از خواب است. زمانی که ذهن خسته می شود می توان انتظار متوقف شدن فعالیت های بدن را داشت و این درست وقتی است که خواب به چشمان انسان راه پیدا می کند.

راه های خسته کردن ذهن

زمانی که انسان خسته می شود، احساس نیاز به خواب پیدا می کند. گاهی یک خواب کوتاه و به اندازه یک چرت زدن می تواند نیرویی به انسان بدهد که مقوی ترین غذاها نیز نمی توانند باعث آن بشوند. خستگی انسان در نتیجه فعالیتی است که ذهن انجام می دهد. فعالیت ذهن در کارهایی که جسمی هستند هم وجود دارد و تنها منحصر به فعالیت های ذهنی نمی شوند. زمانی که ذهن نتواند به این حد از خستگی برسد که خواب را به دنبال داشته باشد، بی خوابی و به دنبال آن مشکلات جسمی و روحی به سراغ انسان می آید. راه های خسته کردن ذهن نیز می تواند موارد گوناگونی باشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این خود فرد است که براساس تجربه زندگی که دارد راه های خسته کردن ذهن را پیدا می کند اما برخی روش ها در همه انسان ها تقریباً به یک میزان اثرگذار است. از جمله این موارد خواندن کتاب و یا گوش دادن به موسیقی است که در ادامه به اثری که موسیقی دارد می پردازیم. 

خستگی ذهن با موسیقی

به نظر شما شنیدن موسیقی ذهن را خسته می کند؟؟؟ موسیقی و آهنگ از طریق قوه شنوایی مستقیماً وارد ذهن می شوند اما تاثیری که ذهن از موسیقی می گیرد غیر مستقیم است. انسان ها موسیقی را به انتخاب خود انتخاب می کنند و به آن گوش می دهند در حالی که ذهن انتخابی در گزینش اثرات آن ندارد. موسیقی آرام همواره موجب کاهش فعالیت ذهن می شود و عملکردی مانند منظم شدن ضربان قلب را ایجاد می کند. اگرچه موسیقی ملایم فعالیت ذهن را پایین می آورد اما باعث خستگی ذهن نمی شود و در مقابل ذهن را آماده استراحت می کند. موسیقی می تواند عملکردی معکوس نیز در ذهن ایجاد کند و آن زمانی است که یک موسیقی تند و هیجانی وارد ذهن می شود. در این حالت، ذهن فعال می شود و این فعال شدن بیش از آنکه مفید باشد مخرب می شود.  

شنیدن موسیقی در کودکان و بزرگسالان

موسیقی و آهنگ در بزرگسالان و کودکان محبوبیت دارد. علاقه ای که در این دو گروه نسبت به موسیقی وجود دارد، به یک شکل نیست و نوع ریتم و آهنگ و حتی متن یک موسیقی از نظر کودکان و بزرگترها تفاوت فراوانی باهم دارد. در میان کودکان نیز براساس رده سنی که در آن قرار دارند، سبک های مورد پسند موسیقی متفاوت است. خردسالان کم توقع ترین و در عین حال پرطرفدارترین قشر برای موسیقی آرام همراه با ریتمی ملایم قبل از خواب هستند. موسیقی که برای خردسالان و نوزادان قبل از خواب انتخاب می شود همواره با متنی است که در قالب یک لالایی خوانده می شود. آهنگ لالایی که کودکانه ترین نوع موسیقی در این هنر شناخته می شود، می تواند مخاطب بزرگسال خود را نیز داشته باشد اما به طور کلی آهنگ لالایی متناسب با دنیای کودکانه است که با آرام کردن ذهن در تسریع خواب کودکان کمک می کند. اگر شما هم کودکی دارید که از بی خوابی رنج می برد و در خوابیدن شما نیز اختلال ایجاد کرده است به وولک سری بزنید و از میان آهنگ لالایی هایی که در آن وجود دارد به سلیقه خود بهترین ها را انتخاب کنید.

لینک مرجع voolak.com
ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/wOOR
نظرتان را بنویسید