پیگیری از سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد

پیگیری از سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد به دو روش پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی و استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه امکان پذیر می باشد. بدین منظور، لازم است تا با استفاده از شناسه صیادی چک برای استعلام اینترنتی آن اقدام نمود.

 

 

خطرات چک، همچون امکان انجام تقلب ، برگشت خوردن چک ، بی اعتبار بودن ، سرقتی یا مفقودی بودن دسته چک و ... در مبادلات تجاری بر هیچ کس پوشیده نیست. به همین دلیل، بانک مرکزی اقدام به طراحی برنامه ای تحت عنوان سامانه صیاد به منظور متمرکز سازی درخواست های چک افراد کرده است تا با این روش به اعتبار سنجی آن ها برای دریافت چک بپردازد .

از زمان اجباری شدن ثبت چک و سایر عملیات مربوط به آن در سامانه صیاد، آمار چک های برگشتی با کاهش قابل توجهی همراه بوده است. در راستای تحقق هر چه بیشتر این هدف، بانک مرکزی تلاش نموده تا امکان انجام عملیات مربوط به چک  همچون استعلام چک صیاد را تا حد امکان برای اشخاص تسهیل سازد. به همین دلیل، سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد از روش های مختلفی همچون سایت بانک مرکزی و اپلیکیشن های تلفن همراه در دسترس متقاضیان قرار گرفته است.

از آنجا که استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایت بانک مرکزی و اپلیکیشن های تلفن همراه، به ترتیب خاصی امکان پذیر بوده، در این مقاله، ابتدا نحوه گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد را توضیح داده؛ سپس، پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی و استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن را بررسی می نماییم. 

نحوه گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد

از زمان اجباری شدن ثبت چک و سایر عملیات مربوط به آن در سامانه صیاد، آمار چک های برگشتی با کاهش قابل توجهی همراه بوده است. در راستای تحقق هر چه بیشتر این هدف، بانک مرکزی تلاش نموده تا امکان انجام عملیات مربوط به چک را تا حد امکان برای اشخاص تسهیل سازد. به همین دلیل، در کنار سامانه اینترنتی صیاد، سیستم پیامکی بانک مرکزی نیز به منظور ارائه خدمات به متقاضیان راه اندازی شده است.

بنابراین، استعلام چک صیاد نیز از دو روش برای متقاضیان امکان پذیر می باشد: روش اول، گرفتن استعلام چک صیاد با استفاده از پیامک بوده و روش دوم، گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد می باشد که موضوع این مقاله، آموزش و بررسی روش دوم یعنی استعلام اینترنتی چک صیاد می باشد.

گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد به دورش امکان پذیر بوده که این روش ها عبارتند از :

نحوه گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن :

یکی از روش های گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد، دانلود اپلیکیشن های مخصوص تلفن همراه است که بر اساس مجوز بانک مرکزی، دارای بخشی به نام سامانه صیاد می باشند. نام اپلیکیشن های مخصوص تلفن همراه که گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق آن ها امکان پذیر بوده، در سایت شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت آمده است. این اپلیکیشن ها عبارتند از: اپلیکشن آپ، 724، تاپ، سکه و ایوا. 

در این روش متقاضیان می توانند  اپلیکیشن استعلام چک را دانلود و برر روی تلفن همراه خود نصب کرده؛ سپس وارد بخش سامانه صیاد اپلیکیشن شده و با وارد کردن شماره صیاد چک مورد نظر، گزارش استعلام آن را دریافت کرده و از خوش حساب بودن دارنده چک اطمینان حاصل کنند .

نحوه گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایت :

روش دوم برای استعلام اینترنتی چک های صیاد استفاده از سایت بانک مرکزی می باشد. پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی، بسیار ساده بوده و از طریق مراجعه به صفحه cbi.ir و وارد کردن شماره صیاد چک مورد نظر جهت استعلام اعتبار آن و همچنین اطمینان از خوش حساب بودن دارنده آن، امکان پذیر می باشد .

دربخش های بعدی این مقاله، به آموزش تصویری و گام به گام هر یک از این روش ها می پردازیم .

حتما بخوانید: نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

 

استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایت

در بخش قبل، توضیح دادیم که استعلام چک صیاد نیز از دو روش برای متقاضیان امکان پذیر می باشد: روش اول، گرفتن استعلام چک صیاد با استفاده از پیامک بوده و روش دوم، گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد می باشد . در این بخش، به توضیح روش اول یعنی استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایت پرداخته و روش دوم، یعنی گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن را در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.  

استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سامانه صیاد سایت بانک مرکزی، دارای مراحل ساده ای بوده که مطابق راهنمای تصویری زیر می باشد:

مرورگر دستگاه خود را باز کرده و آدرس سایت بانک مرکزی یعنی cbi.ir را در آن جستجو نمایید .

 

سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد

 

بعد از ورود به صفحه اصلی سایت بانک مرکزی، گزینه " نظام های پرداخت و زیر ساخت " که با کادر قرمز رنگ مشخص شده را کلیک نمایید.

 

پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی

 

در منوی سمت راست صفحه، گزینه آخر یعنی " استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی " که با فلش قرمز رنگ مشخص شده است را انتخاب نمایید.

 

استعلام اینترنتی چک صیاد

 

اکنون همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، وارد صفحه استعلام اینترنتی چک صیاد سایت بانک مرکزی شده اید. به منظور پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی، شماره صیاد چک را در کادری که در تصویر با فلش قرمز رنگ مشخص شده است وارد و گزارش استعلام در رابطه با اعتبار چک مورد نظر و همچنین اعتبار صاحب آن را دریافت کنید .

 

پیگیری چک صیاد از سامانه بانک مرکزی

 

برای وارد شدن صفحه اصلی سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد بر روی لینک زیر کلیک کنید .

ورود به صفحه اصلی سایت استعلام اینترنتی چک صیاد بانک مرکزی

 

بیشتر بخوانید: اپلیکیشن استعلام چک

 

 

 

استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن

در بخش های قبل، توضیح دادیم که استعلام چک صیاد نیز از دو روش برای متقاضیان امکان پذیر می باشد: روش اول، گرفتن استعلام چک صیاد با استفاده از پیامک بوده و روش دوم، گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد بوده که خود به دو روش تقسیم می شود . در بخش قبل، روش اول گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد یعنی پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی را توضیح دادیم. اکنون در این بخش، روش دوم، یعنی گرفتن استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن را توضیح خواهیم داد.

روش استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن های مختلف موبایل، از روند تقریبا مشابهی تبعیت می کند. به همین دلیل، در این بخش، استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن آپ را برای شما توضیح داده و تاکید می گردد که استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایر اپلیکیشن ها مشابه این روش می باشد.

اپلیکیشن آپ را نصب و اجرا کرده و گزینه ( سامانه چک صیادی) را انتنخاب نمایید. اکنون، ( استعلام وضعیت چک صیادی ) را کلیک نمایید.

 

سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد

 

در این مرحله از مراحل استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق اپلیکیشن آپ، شماره صیادی 16 رقمی چک را در کادر تعیین شده وارد کرده و دکمه استعلام را بزنید.

 

 

پیگیری چک صیاد از سایت بانک مرکزی

 

در این مرحله، همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، مشخصات چک و دریافت کننده آن به شما نشان داده می شود.

 

استعلام اینترنتی چک صیاد

 

برای دانلود اپلیکیشن استعلام چک آپ بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دانلود اپلیکیشن استعلام چک آپ

 

در ادامه بخوانید: استعلام چک صیاد با کد ملی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استعلام اینترنتی چک صیاد در کانال تلگرام حقوق تجاری عضو شوید ، همچنین کارشناسان مرکز مشاوره سرمایه گذاری دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون استعلام اینترنتی چک صیاد پاسخ دهند .

سوالات متداول

 

1- سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد شامل چه مواردی است ؟

سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد شامل دو روش استفاده از اپلیکیشن و یا مراجعه به سایت بانک مرکزی بوده که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

 

2- دریافت استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایت به چه صورت است ؟

برای دریافت استعلام اینترنتی چک صیاد از طریق سایت باید به سایت بانک مرکزی مراجعه کرد که در متن مقاله به صورت تصویری و گام به گام توضیح داده شده است

 

3- دریافت استعلام اینترنتی چک صیاد با استفاده از اپلیکیشن به چه صورت است ؟

برای دریافت استعلام اینترنتی چک صیاد با استفاده از اپلیکیشن باید اپلیکیشن مناسب با سیستم عامل تلفن همراه خود را دانلود کرده که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است

منبع : پیگیری از سامانه استعلام اینترنتی چک صیاد

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/52JK
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر