میزان حق الزحمه مشاور املاک

میزان حق الزحمه مشاور املاک
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

میزان حق الزحمه مشاور املاک، بر اساس قیمت معالاتی ملک و نوع معامله، از قبیل خرید و فروش، اجاره، رهن یا معاوضه، تعیین می شود. محاسبه این کمیسیون، با ضرب نرخ مشخص مربوطه در ارزش معاملاتی ملک، انجام می گیرد. همچنین، برای شکایت از تخلفات مشاورین املاک، در مورد مبلغ کمیسیون نیز می بایست، از طریق اتحادیه یا سازمان تعزیرات حکومتی، اقدام نمود.

 

 

معاملات مربوط به ملک، از جمله خرید و فروش، رهن و اجاره در بنگاه های معاملات املاک، انجام می شود و مشاوران املاک با وساطت برای انجام معامله و ارائه تجربیات خود در این زمینه، مستحق دریافت حق الزحمه یا کمیسیون می شوند. نرخ کمیسیون معاملات مسکن، از سوی اتحادیه این صنف تعیین می شود.

مبلغ حق الزحمه، در ازای خدمات بنگاه های املاک و معاملات مسکن، دریافت می شود و نرخ آن، درصد مشخصی، از ارزش ملک می باشد. از آنجا که بعضا، مشاورین املاک، در مورد میزان تعرفه و شیوه محاسبه کمیسیون، توضیحی نمی دهند، بهتر است از میزان آن، مطلع بوده تا ضرر و زیان های بعدی، ایجاد نشود.

در همین راستا، در این مقاله، قصد داریم، راجع به میزان حق الزحمه مشاور املاک، نرخ جدید این حق الزحمه در سال 1400، نحوه محاسبه میزان آن و شکایت بابت نرخ کمیسیون معاملات مسکن صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما همراه باشید. 

میزان حق الزحمه مشاور املاک چقدر است؟

از آنجا که معاملات املاک، انواع مختلفی دارد، تعیین میزان حق الزحمه املاک نیز در هر کدام، متفاوت است. به طور کلی، معاملات املاک، شامل خرید و فروش املاک، رهن و اجاره املاک، قرارداد مشارکت در ساخت و معاوضه ملک می شود. به تبع تفاوت در انواع معاملات، میزان حق الزحمه مشاور املاک نیز در هر یک، متفاوت است. 

علاوه بر موارد مذکور، ارزش معاملاتی ملک، مهم ترین موضوع تاثیر گذار در میزان حق الزحمه مشاور املاک می باشد. بدین معنی که هر چه، میزان ارزش ملک، بالاتر باشد، نرخ کمیسیون معاملات مسکن نیز بالاتر، خواهد بود.

از موارد تاثیر گذار در ارزش ملک، محله قرار گیری ملک، دسترسی های محلی، سال ساخت، مصالح ساخت، امکانات ملک، متراژ ملک و مواردی از این قبیل می باشد. از آنجا که این موارد، بسیار متغیر هستند و نمی توان ارزش واحدی، روی املاک گذاشت. در نهایت، مبلغی که طرفین قرارداد، بر سر آن به توافق برسند، ارزش ملک، محسوب شده و میزان حق الزحمه مشاور املاک، بر اساس همان مبلغ تعیین می شود.

تعرفه حق الزحمه مشاورین املاک، برای خدمات واحدهای صنفی مشاوران املاک، از سوی کمیسیون نظارت، تعیین می شود. البته در صورتی که طرفین قرارداد و مشاور املاک، توافق نمایند، می توانند مبلغی غیر از میزان تعرفه تعیین شده از سوی کمیسیون نظارت را لحاظ نمایند.

 

حتما بخوانید: دریافت و استعلام کد رهگیری املاک

 

نرخ جدید حق الزحمه املاک و معاملات مسکن در سال 1400

در بخش قبل، در پاسخ به این سوال که میزان حق الزحمه مشاور املاک چقدر است؟ موارد تاثیر گذار، بر نرخ این نوع از خدمات را بیان نمودیم. در این قسمت، به بیان نرخ کمیسیون معاملات مسکن، در سال 1400، خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است مشاورین املاک، علاوه بر کمیسیون ذکر شده، مبلغی را نیز به عنوان مالیات ارزش افزوده دریافت می کنند.

بر اساس ماده 51 قانون نظام صنفی کشور، مصوب سال 1382، کمیسیون نظارت، مکلف است، کالاها و خدمات واحدهای صنفی‌ را که تعیین نرخ، برای آنها، ضرورت دارد، مشخص و نرخ آنها را برای مدت‌ معین، تعیین کند و به مجمع امور صنفی ذی‌ ربط، اعلام نماید. نرخ کالاها و خدماتی که از‌ طرف مجلس شورای اسلامی، دولت یا شورای اقتصاد، تعیین می‌شود، برای کمیسیون‌، لازم‌الرعایه است. ‌کلیه افراد و واحدهای صنفی، ملزم به رعایت نرخ های تعیین شده، از طرف کمیسیون‌ نظارت هستند.

بر اساس مصوبه کمیسیون نظارت شهرستان تهران، حداکثر کارمزد دریافتی، برای خدمات واحدهای صنفی مشاوران املاک تهران، به شرح زیر تعیین شده است:

 

حق کمیسیون مبایعه نامه، به میزان بیست و پنج صدم درصد ارزش معاملاتی ملک، از هر طرف، مجموعا نیم درصد مبلغ، می باشد.

حق کمیسیون رهن یا ودیعه اجاره از هر طرف، به میزان نیم درصد مبلغ رهن، محاسبه می گردد.

حق کمیسیون اجاره، یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه، از هر طرف، دریافت می شود.

حق کمیسیون، بابت تمدید اجاره، از هر طرف یک دهم حق کمیسیون اجاره، محاسبه و اخذ می گردد.

حق کمیسیون مشارکت از هر طرف، دو دهم درصد ارزش قرارداد، مجموعا چهار دهم درصد، محاسبه شده و دریافت می شود.

حق خدمات متمم قرارداد و مبایعه نامه، رایگان می باشد.

 

لازم به ذکر است که با انعقاد قرارداد اجاره، بیع، مشارکت و رهن ملک، مشاورین املاک، مستحق کمیسیون می شوند. بنابراین، فسخ قرارداد از سوی طرفین، تاثیری در میزان حق الزحمه مشاور املاک نداشته و مشاورین املاک، مستحق دریافت کمیسیون می باشند. 

 

بیشتر بخوانید: مبایعه نامه املاک چیست و قوانین آن

 

 

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک

در قسمت های قبل، در مورد میزان حق الزحمه مشاور املاک و نرخ جدید آن در سال 1400، صحبت کردیم. در این بخش، نحوه محاسبه نرخ کمیسیون معاملات مسکن را بررسی خواهیم نمود که طبق تقسیم بندی زیر می باشد:

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک در معاملات بیع: میزان حق الزحمه مشاور املاک، برای معاملات خرید و فروش ملک، 0.5 درصد از قیمت ملک می باشد که از هر دو طرف معامله، دریافت می گردد. در نهایت، 9 درصد نیز به عنوان مالیات، از طرفین، دریافت خواهد شد. یعنی حق کمیسیون ضرب در ۹ درصد می شود و حاصل آن، به عنوان مالیات، با حق کمیسیون، جمع شده و از معامله کنندگان، اخذ می گردد. بنابر آنچه گفته شد، 0.25 درصد از فروشنده و 0.25 درصد از خریدار گرفته خواهد شد.

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک در معاملات رهن کامل: کمیسیون مشاورین املاک در معاملات رهن کامل، 0.5 درصد از ارزش کل رهن بوده که از هر دو طرف قرارداد، به طور جداگانه، این 0.5 درصد دریافت می شود. در انتها، 9 درصد از کمیسیون نیز به عنوان مالیات، به مبلغ کمیسیون، افزوده خواهد شد.

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک در معاملات برای رهن و اجاره ملک: در معاملات رهن و اجاره، برای محاسبه کمیسیون مشاورین املاک، ابتدا مبلغ رهن به اجاره، تبدیل می شود. سپس، عدد بدست آمده را با مبلغ اجاره یک ماه، جمع نموده و حاصل، در 25 درصد ضرب می شود. در انتها نیز 9 درصد به عنوان مالیات، به مبلغ کمیسیون، افزوده خواهد شد.

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک در معاملات برای اجاره ملک: برای معاملاتی که اجاره صرف باشد، یعنی در آن، مبلغ رهن، در نظر گرفته نشود نیز 25 درصد از اجاره بهای یک ماه، برای هر یک از طرفین، به عنوان حق کمیسیون مشاوران املاک، در نظر گرفته می شود و 9 درصد مالیات به آن افزوده می شود؛ بدین شکل که 9 درصد از حق کمیسیون، محاسبه شده و به آن اضافه می گردد.

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک، در معاملات برای برای تمدید اجاره: برای تعیین کمیسیون تمدید اجاره، ابتدا یک دهم حق کمیسیون اجاره را محاسبه نموده، سپس 9 درصد از آن را به عنوان مالیات، به مبلغ کمیسیون تمدید اجاره می افزاییم. این مبلغ از هر یک از طرفین قرارداد، دریافت می شود.

 

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه مشاور املاک در معاملات برای مشارکت: نرخ کمیسیون معاملات مسکن در معاملات مشارکت، چهار دهم درصد، می باشد؛ بدین معنی که از هر طرف قرارداد، دو دهم درصد، به علاوه 9 درصد مالیات ارزش افزوده، دریافت خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی

 

 نحوه شکایت بابت حق الزحمه املاک و معاملات مسکن 

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که میزان حق الزحمه مشاور املاک و نرخ جدید این حق الزحمه در سال 1400 چقدر است و نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک چگونه است؟ در این قسمت، نحوه شکایت بابت نرخ کمیسیون معاملات مسکن را بررسی، خواهیم نمود.

برای شکایت بابت حق الزحمه املاک و معاملات مسکن، ساکنان تهران، می توانند برای ثبت مشکلات مردمی، با شماره 7334، تماس بگیرند و مشکل خود، در مورد تخلفات مربوط به کمیسیون مشاورین املاک را بیان کرده تا کارشناسان مربوطه با آنها تماس گرفته، توضیح کامل شکایت را دریافت نموده و اقدامات لازم را انجام دهند.

در صورت عدم رفع مشکل توسط مشاور املاک، از طرفین، دعوت می شود تا مشکل مربوطه را در اتحادیه و صنف مشاورین املاک، مطرح نمایند. در صورتی که تخلف مشاور املاک، مسجل گردد و از حل مشکل وارده استنکاف نماید، بنگاه او ظرف 20 روز، پلمپ خواهد شد. از مواردی که می توان از طریق اتحادیه، پیگیری نمود، عدم گرفتن کد رهگیری یا دریافت کمیسیون بیش از حد تعرفه می باشد. رسیدگی به شکایت در اتحادیه نیز عموما، 10 روز به درازا می کشد.

راه دوم شکایت از مشاورین املاک، سایت سازمان تعزیرات حکومتی می باشد. برای شکایت بابت حق الزحمه املاک و معاملات مسکن، می توان از طریق سامانه سازمان تعزیرات حکومتی، شکوائیه خود را ثبت نمود. سازمان تعزیرات حکومتی در مورد موضوع مورد نظر، تشکیل جلسه داده و به آن رسیدگی می نماید.

 

در ادامه بخوانید: استعلام قرارداد املاک از طریق کد ملی و کد رهگیری

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص میزان حق الزحمه مشاور املاک در کانال تلگرام حقوق تجاری عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون میزان حق الزحمه مشاور املاک پاسخ دهند .

سوالات متداول

 

1- میزان حق الزحمه املاک و معاملات مسکن چقدر است؟

میزان حق الزحمه املاک و معاملات مسکن بر حسب نوع معامله و ارزش معاملاتی ملک متفاوت است که در متن مقاله با جزئیات بیشتری بیان شده است.

 

2- نرخ جدید حق الزحمه املاک و معاملات مسکن در سال 1400 چقدر است؟

براساس مصوبه کمیسیون نظارت شهرستان تهران میزان کمیسیون مشاورین املاک در هر یک از معاملات تعیین شده است برای دریافت جزئیات این مورد به متن مقاله مراجعه نمایید.

 

3- نحوه محاسبه میزان حق الزحمه املاک و معاملات مسکن چگونه است؟

نحوه محاسبه میزان حق الزحمه املاک و معاملات مسکن بر اساس درصد خاصی از ارزش ملک مورد معامله است برای کسب اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه نمایید.

منبع : میزان حق الزحمه مشاور املاک

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/oMjB
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر