عفونت گوش در کودکان

عفونت گوش در کودکان
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
mosahab

عفونت گوش در کودکان یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای آنها به وجود می آید. خوب است تا بدانید کودکان همیشه در معرض ابتلا به این مشکل هستند و این موضوع بیشتر زمانی برای آنها پیش می آید که سرما می خورند.آیا میدانید علت عفونت گوش در کودک چیست و چرا این مشکل به دفعات متعدد برای او پیش می آید؟

به طور کلی برای این نوع عفونت در کودکان دلایل مختلفی وجود دارد. در صورتی که پس از مشاهده علائم عفونت گوش کودک، نسبت به درمان او اقدام کنید، مشکل خاصی برایش پیش نمی آید. اما در صورت سهل انگاری ممکن است کودک شما با مشکلات جدی تری روبرو شود.

 

عفونت گوش در کودکان چیست

هم کودکان و هم بزرگسالان ممکن است در طول زندگی خود با عفونت های مختلفی از جمله عفونت گوش روبرو شوند. اما خوب است تا بدانید کودکان بیشتر از بزرگسالان مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند. آیا میدانید چرا؟ به این علت که کانال گوش کودک کوچکتر است و مایعات گوش به خوبی از آن تخلیه نمی شوند.

همین موضوع موجب شده تا تجمع مایعات در گوش کودک بیشتر شود و آنها را در معرض خطر ابتلا به عفونت گوش قرار دهد. به طور کلی عفونت گوش در کودکان سه نوع است. تقسیم بندی انواع عفونت گوش کودک بر اساس محل عفونت انجام می شود. گوش داخلی، گوش میانی و گوش خارجی سه محل مختلف برای تشکیل عفونت گوش در کودکان هستند که هر کدام از آنها علائم مختلفی دارند.

به طور کلی عفونت گوش کودک یک بیماری مسری نیست و معمولا بین کودکان شش ماهه تا سه ساله بیشتر از سایر کودکان اتفاق می افتد. از آنجایی که معمولا ابتلا به این عفونت به دنبال سرما خوردگی برای کودک به وجود می آید، می توان گفت به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن کودک است. زیرا کودکان سیستم ایمنی ضعیف ترین در مقایسه با بزرگسالان دارند و همین موضوع موجب می شود تا آنها در برابر عفونت و بیماری ها آسیب پذیرتر از سایرین باشند.

همچنین خوب است تا بدانید کودکانی که به مهدکودک نوزادان و کودکان می روند، یا کودکانی که آلرژی دارند، بیشتر از سایر کودکان در برابر این عفونت آسیب پذیر هستند. برخلاف تصور عموم نوزادان و کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، کمتر از سایرین به این عفونت مبتلا می شوند. البته در خصوص شیرخواران خوب است تا بدانید اگر آنها در حالت خوابیده شیر بخورند، ممکن است مقداری شیر وارد گوش آنها شود. این موضوع باعث بروز عفونت گوش می شود. حال بهتر است تا به بررسی علت عفونت گوش در کودک، علائم و درمان آن بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

حتما بخوانید: کم شنوایی کودکان

 

 

 

 

 

علائم عفونت گوش کودکان

با توجه به اینکه متوجه شدید عفونت گوش در کودکان چیست و دقیقا چه اتفاقی برای آنها می افتد، حتما می خواهید بدانید این مشکل با چه علائمی همراه است. زیرا تشخیص به موقع و شناسایی علائم ابتلا به عفونت گوش به شما کمک می کند که سریع تر برای درمان اقدام کنید. به موارد زیر توجه داشته باشید تا علائم عفونت گوش کودک را بشناسید.

تب بی دلیل

اگر متوجه شدید کودک شما بدون دلیل تب کرده است، باید به عفونت گوش مشکوک شوید. معمولا عفونت گوش مشکل داخلی به حساب می آید. به همین علت شما تجمع عفونت یا آسیب های آن را مشاهده نمی کنید. کودکی که بدون دلیل تب می کند، قطعا عفونت دارد. این عفونت به گوش مربوط می شود.

کلافگی کودک

اگر احساس می کنید کودک شما بدون دلیل کلافه و بی قرار است و مدام با دستش گوشش را می چسبد، بدانید که این یکی دیگر از دلایل ابتلا به عفونت گوش در کودکان است. از آنجایی که حتی خودِ کودک هم متوجه مشکلی که دارد، نیست کلافه می شود و مدام بی قراری کرده و گریه کودک گاهی بند نمی شود.

اختلال در خواب

یکی دیگر از علائم و نشانه های ابتلا به عفونت گوش در کودکان، اختلال در خواب و بی خوابی کودک است. کودکی که از عفونت گوش رنج ببرد، قطعا نمی تواند خواب آرامی داشته باشد. به همین دلیل شما باید به وجود این عفونت پی ببرید.

عفونت گوش در کودکان

اختلال در شنیدن صداهای آرام

همانطور که می دانید کودکان با هر صدای آرام یا بلندی از خود واکنش نشان می دهند. در صورتی که کودک به عفونت گوش مبتلا شده باشد، در شنیدن صداهای آرام مشکل دارد. اگر کودکتان را چند بار صدا می زنید تا متوجه شود، ممکن است تجمع مایع و عفونت گوش داشته باشد. زیرا این تجمع باعث انسداد کانال گوش و اختلال در شنوایی می شود.

خروج مایعات از گوش

خروج مایعات از گوش از دیگر نشانه های ابتلا به عفونت گوش در کودکان است. البته به خاطر داشته باشید که این موضوع همیشه و در تمام کودکان مشاهده نمی شود. بلکه ممکن است فقط بعضی از کودکان این نشانه را داشته باشند.

حتما بخوانید: مدفوع سبز نوزاد

 

علت عفونت گوش کودک

آیا می دانید عفونت گوش در کودکان چه علتی دارد؟ به طور کلی در هر سنی علت ابتلا به عفونت گوش متفاوت است. اما یک سری دلایل مشترک برای ابتلا به این نوع عفونت در کودکان زیر 5 سال وجود دارد که قصد داریم آنها را در ادامه این بخش بررسی کنیم.

سرما خوردگی

همانطور که می دانید سرما خوردگی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که شامل حال کودکان و بزرگسالان می شود. این بیماری که با گلودرد همراه است به همین علت می توان گفت در ناحیه گوش، حلق و بینی باکتری ایجاد می شود. بنابراین دلیل ابتلا به عفونت گوش در سرماخوردگی وجود باکتری است که در گوش، حلق و بینی ایجاد می شود.

عفونت دستگاه تنفسی

یکی دیگر از دلایل ابتلا به عفونت گوش در کودکان، ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی است. این عفونت که معمولا در سرماخوردگی بروز پیدا می کند، قابل تکثیر است و از دستگاه تنفسی به حلق و گوش نیز می رسد. به همین علت کودک با علائم عفونت گوش روبرو می شود.

تجمع شیر در گوش

یکی دیگر از دلایل ابتلا به عفونت گوش در شیرخواران، تجمع شیر در گوش آنهاست. شیر مادر برای کودک بهترین آنتی بادی است. اما در صورتی که کودک از آن تغذیه کند. در صورتی که شیر از گوشه های لب کودک ترشح شود و به گوش او راه پیدا کند، ممکن است او با عفونت گوش روبرو شود. زیرا تجمع مایع در گوش یکی دیگر از دلایل ابتلا به عفونت گوش در کودکان است.

تجمع مایع گوش در پشت پرده گوش

همانطور که می دانید گوش انسان به طور طبیعی دارای ترشحاتی است. در صورتی که مایعات و ترشحات طبیعی گوش، پشت پرده گوش تجمع پیدا کنند کودک به عفونت گوش مبتلا می شود. همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، کانال گوش کودک بسیار کوچک و تنگ است به همین خاطر ممکن است این ترشحات به خوبی از گوش او خارج نشوند.

حتما بخوانید: بیماری پوستی کودکان

درمان عفونت گوش در کودکان

در صورتی که علائم عفونت گوش را در کودک خود مشاهده کردید، باید قبل از هر اقدامی و برای تشخیص دقیق تر او را نزد پزشک ببرید تا معاینه شود. در صورتی که پزشک پس از معاینه عفونت گوش کودک را تشخیص داد، شما چند راه برای درمان پیش رو دارید. به راهکارهایی که در ادامه عنوان می کنیم توجه کنید.

استفاده از آنتی بیوتیک

قطعا زمانی که پزشک عفونت گوش کودک را تشخیص دهد، برای او آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر عفونت گوش کودک شما بسیار شدید  باشد، بهترین راه این است که از آنتی بیوتیک استفاده کنید. زیرا ممکن است خطر آسیب به پرده گوش وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است به توصیه پزشک عمل کنید و خودسرانه مصرف آنتی بیوتیک را برای کودکتان قطع نکنید.

استفاده از دارو های مسکن

در صورتی که عفونت گوش در کودکان شدید نباشد، پزشک با توجه به سن کودک یک سری داروهای مسکن برای او تجویز می کند و از مادر کودک می خواهد تا 2 الی 3 روز از او مراقبت کند. زیرا پزشک در این شرایط می خواهد سیستم ایمنی بدن کودک فعال شود و با عفونت مبارزه کند. تجویز داروهای مسکن به دلیل کاهش التهاب گوش و کاهش درد و بی قراری کودک می باشد.

کمپرس گرم

یکی دیگر از درمان های مناسب برای عفونت گوش کودک، نگه داشتن کمپرس گرم روی گوش اوست که هم باعث کاهش درد و التهاب می شود و هم به درمان عفونت کمک می کند.

حتما بخوانید: نحوه خواباندن کودکان

 

 

 

  

سوالات متداول

 

1- عفونت گوش در کودکان چیست؟

عفونت گوش در کودکان یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای آنها به وجود می آید که در متن مقاله شرح داده شده است. 

2- علائم عفونت گوش کودکان چیست؟

تشخیص به موقع و شناسایی علائم ابتلا به عفونت گوش به شما کمک می کند که سریع تر برای درمان اقدام کنید که در متن مقاله مطرح شده است. 

3- علت عفونت گوش کودک چیست؟

به طور کلی در هر سنی علت ابتلا به عفونت گوش در کودکان و حتی سن های بالاتر متفاوت است که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.

منبع : عفونت گوش در کودکان

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/0wvN
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر