کلاهبرداری لوله باز کنی

کلاهبرداری لوله باز کنی
ذخیره سازی
0
1
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

جرم کلاهبرداری لوله باز کنی، به جرمی گفته می شود که در آن، شخص کلاهبردار، با توسل به اعمال متقلبانه و از طریق عملیات مرتبط با لوله باز کنی، مال دیگری را می برد. کلاهبرداری به روش مرگ لوله باز کن، از موارد کلاهبرداری لوله باز کنی بوده و نحوه شکایت از این جرم، از طریق ثبت شکواییه در دفاتر خدمات قضایی و ارجاع آن به دادگاه صالح می باشد.

 

 

کلاهبرداری، یکی از جرائمی است که به وفور، در روابط بین اشخاص اتفاق می افتد. این جرم، برای آن که واقع شود، باید سه عنصر مادی، معنوی و قانونی را دارا باشد؛ با این توضیح که، وجود اعمال متقلبانه و فریب خوردن شخص بزه دیده، در وقوع این جرم، الزامی است. قانون گذار، در قانون مجازات اسلامی، مجازات این جرم را حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی، تعیین کرده است.

یکی از انواع کلاهبرداری، جرم کلاهبرداری لوله باز کنی می باشد. لوله باز کنی، یکی از تخصص هایی است که افراد، در منازل خود، در موارد زیادی، به آن، نیاز پیدا می کنند. اما برخی اشخاص سود جو، از نیاز افراد، سوء استفاده کرده و از طریق لوله باز کنی، دست به اعمال متقلبانه ای زده و با این روش، اموال مردم را می برند. لذا، افرادی که نیاز به تخصص این اشخاص دارند، لازم است، قبل از انجام هرگونه اقدامی، اطلاعات لازم در خصوص موارد کلاهبرداری لوله باز کنی را داشته باشند تا در دام این افراد نیفتند.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله، قصد داریم در ابتدا، جرم کلاهبرداری لوله باز کنی را توضیح داده؛ سپس، در ادامه، موارد و نحوه شکایت از این نوع از کلاهبرداری را بررسی کنیم. اگر در خصوص این موضوع، سوالاتی دارید، در این مقاله همراه ما باشید. 

جرم کلاهبرداری لوله باز کنی

قبل از آن که جرم کلاهبرداری لوله باز کنی را تعریف کنیم، در ابتدا، لازم است جرم کلاهبرداری را بررسی نماییم. به موجب ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری، هرکس از طریق حیله و فریب، دست به انجام مانور های متقلبانه بزند و از طریق این راه، مال دیگری را ببرد، مرتکب جرم کلاهبرداری شده است. لذا، جرم کلاهبرداری، دارای سه رکن مهم فریب خوردن شخص زیان دیده، اعمال مانورهای متقلبانه توسط شخص کلاهبردار و بردن مال دیگری است.

 

قانون گذار، ضمانت اجرای سنگینی را برای جرم کلاهبرداری لوله باز کنی، در قانون، پیش بینی کرده است. مجازات جرم کلاهبرداری، در قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری و قانون مجازات اسلامی، مشخص شده است. به موجب ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری، فرد کلاهبردار، علاوه بر رد اصل مال به صاحب آن، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی، معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می شود.

 

همچنین، مجازات دیگری برای این جرم در قانون مجازات اسلامی، در نظر گرفته شده است. به موجب ماده 36 قانون مجازات اسلامی، حکم محکومیت قطعی، در جرایمی مانند کلاهبرداری بیش از یک میلیارد (1.000.000.000) ریال در صورتی که موجب اخلال در نظم یا امنیت جامعه نشده باشد؛ در یکی از روزنامه های محلی در یک نوبت منتشر می گردد. 

 

همچنین، راه های اثبات کلاهبرداری، در قانون مجازات اسلامی تعیین شده است. به موجب ماده 160 قانون مجازات اسلامی، ادله اثبات جرم کلاهبرداری لوله باز کنی، اقرار، شهادت، و سوگند(صرفا از جنبه مالی) می باشد. بنابراین بزه دیده، برای این که بتواند ضرر خود از کلاهبرداری لوله باز کنی را جبران کرده و اثبات کند که شخص کلاهبردار از طریق اعمال متقلبانه، وی را فریب داده و مالی از او را برده است، باید از طریق ادله اثبات دعوا، این موضوع را اثبات نماید.

 

حتما بخوانید: جرم کلاهبرداری و عناصر آن

 

موارد کلاهبرداری لوله باز کنی

در بخش قبل، جرم کلاهبرداری لوله باز کنی را تعریف کردیم و گفتیم اگر شخص کلاهبردار لوله باز کن، از طریق اعمال متقلبانه، مال دیگری را ببرد، مرتکب جرم کلاهبرداری لوله باز کنی شده و مجازات جرم کلاهبرداری در قانون، حبس می باشد . حال در این بخش، قصد داریم موارد کلاهبرداری لوله باز کنی را توضیح دهیم. 

 

کلاهبرداری به روش مرگ لوله بازکن : در این روش، افراد کلاهبردار، یک نفر از میان خودشان را به قصد لایروبی و پاک سازی چاه، به داخل آن می فرستند. بعد از گذشت مدت زمانی، اعلام می کنند که اتفاقی افتاده و احتمالا شخصی که به داخل چاه فرستاده شده، در چاه، دچار حادثه شده است؛ مثلا ممکن است، به دلیل گاز های سمی داخل چاه، دچار خفگی شده باشد.

سپس، یک نفر به داخل چاه می رود و جسد وی را بیرون می کشد. ( این در حالی است که تمام این ها ،صحنه سازی می باشد) در این زمان، شخصی که درخواست لوله بازکن داده بود را تهدید می کنند که شکایت خواهند کرد و چون معمولا کارگر، بیمه نشده است، شخص متقاضی، نگران می شود.

در این وضعیت، لوله بازکن، پیشنهاد درخواست مبلغی، بابت حق السکوت می کند. متاسفانه، بسیاری از افراد، در این وضعیت، فریب شخص کلاهبردار را خورده و مبلغی را به وی پرداخت می کنند. برای آن که در دام این اشخاص نیفتید، لزوما از مراکز معتبر، درخواست لوله بازکن کرده و در صورت بروز حادثه، مراکز انتظامی را مطلع نمایید.

 

افزایش بی مورد قیمت : اشخاص کلاهبردار، در ابتدا قیمت پایین تری، نسبت به سایر شرکت ها به شخص متقاضی پیشنهاد می کنند. اما به محض رسیدن به محل مورد نظر، با آوردن دلایل مختلف برای مشتری، مانند استفاده از وسایل مختلف و تخصص لوله باز کنی، قیمت خود را افزایش می دهند. افزایش قیمت، از رایج ترین موارد کلاهبرداری لوله باز کنی است که در صورت بروز این موضوع می توانید با تنظیم شکواییه کلاهبرداری، از فرد خاطی شکایت نمایید.

 

 استفاده از سه نظام لوله باز کنی: فنر سه نظام لوله باز کنی، اصطلاحاتی است که در کلاهبرداری لوله باز کنی، کاربرد دارد. به این صورت که فرد لوله بازکن، به ظاهر از فنر معمولی استفاده می‌ کند، اما بعد از آن می گوید که مشکل، رفع نشده و لازم است که از دستگاه دیگری، به‌ نام فنر سه نظام استفاده بشود.

نهایتا، هم ادعا می‌ کند که به دلیل گرفتگی زیاد، مجبور شده است که تعداد زیادی از این نوع فنر را استفاده کند و بابت هرکدام هم مبلغ زیادی از مشتری دریافت می کند. در این شرایط، مشتری، راه دیگری، جز پرداخت هزینه ندارد. برای آن که در دام این اشخاص نیفتید، معمولا قبل از انجام کار، از چند متخصص لوله بازکن، برای مشکل ایجاد شده، مشورت بگیرید.

 

استفاده از فنرهایی با جنس های مختلف: در این روش، فرد کلاهبردار، ادعا می کند که از فنر صنعتی یا فولادی استفاده کرده، در صورتی که جنس تمام فنرها یکسان بوده و فنری به نام صنعتی، فولادی و یا مواردی از این قبیل وجود ندارد. در این حالت، نباید مبلغ زیادی بابت آن گرفته شود، چون جنس تمام فنر ها یکسان است.

 

 محلول شیمیایی راهکار کلاهبرداری لوله باز کنی: این روش، معمولا اولین راه افراد لوله بازکن کلاهبردار، است. بعضی افراد، با مراجعه به محل مورد نظر، در ابتدا، خود را مشغول به انجام کار، نشان می دهند، اما بعد از مدتی، اعلام می کنند، نتوانستند آن را حل نمایند. بنابراین، می گویند باید از محلول کمیابی که به ندرت یافت می‌ شود و بسیار هم کار آمد است استفاده کنند.

بعد از ریختن مایع به داخل لوله فاضلاب، به سرعت مشکل گرفتگی حل می‌ گردد. اما این روش، علاوه بر ایجاد هزینه زیاد برای مشتری، باعث می‌ شود که لوله‌ ها در طول زمان کوتاهی، دچار تخریب و پوسیدگی شوند. این روش، آخرین راه حل شرکت های معتبر است؛ بنابراین، مواظب باشد، فریب افراد کلاهبردار را نخورید.

 

بیشتر بخوانید: کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن

 

 

 

نحوه شکایت از کلاهبرداری لوله باز کنی

در بخش قبل، در خصوص موارد کلاهبرداری لوله باز کنی صحبت کردیم و گفتیم، کلاهبرداری به روش مرگ لوله باز کن و افزایش قیمت بی رویه، از مهم ترین موارد آن به شمار می آید. حال در این بخش، قصد داریم، نحوه شکایت از کلاهبرداری لوله باز کنی، مطابق رویه قضایی را توضیح دهیم.

 

برای شکایت از لوله بازکن، شخص شاکی، باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مراجعه کرده و یک شکواییه کلاهبرداری، مبنی بر کلاهبرداری لوله باز کنی، تنظیم نماید. همچنین، باید مشخصات فرد شاکی، متهم یا متهمین و مورد شکایت، به طور کامل در شکواییه درج شود و اگر قراردادی، میان شخص متقاضی و لوله بازکن منعقد شده است، به شکواییه ضمیمه گردد.

 

باید به این نکته اشاره شود که قبل از تنظیم شکواییه کلاهبرداری لوله باز کنی، اشخاص، لزوما باید در سامانه ثنا، ثبت نام کرده و یک حساب کاربری، تشکیل دهند تا از طریق این سامانه، از ابلاغیه های مربوط به جلسات رسیدگی و موارد مربوط به شکایت کلاهبرداری لوله باز کنی، آگاهی یابند. همچنین، امکان پیگیری شکواییه تنظیم شده، از طریق این سامانه وجود دارد.

 

ثبت نام در سامانه ثنا، از دو طریق، انجام می گیرد؛ اولا، اشخاص متقاضی، می توانند به صورت حضوری، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و حساب کاربری تشکیل دهند و یا به صورت اینترنتی، به سامانه adliran.ir مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام نمایند.

 

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، بعد از بررسی شکواییه کلاهبرداری تنظیم شده، آن را به دادسرای صالح ارجاع می دهند. دادسرای صالح برای رسیدگی به جرم کلاهبرداری لوله باز کنی، دادسرای محل وقوع جرم می باشد. بعد از ارجاع شکواییه، مقام تحقیق، دستور به احضار متهم و یا متهمین و شکات در دادسرا می دهد. سپس، ادله و مستندات شاکی و توضیحات متهم، توسط دادسرا، بررسی شده و تحقیقات مقدماتی و کارشناسی محل، انجام می گیرد. 

 

اگر بعد از انجام تحقیقات مقدماتی، توسط دادسرا، مجرمیت کلاهبردار برای بازپرس یا دادیار، اثبات نشود، دادسرا، قرار منع تعقیب، صادر کرده و روند دادرسی، در همین مرحله، خاتمه می یابد؛ اما اگر، بازپرس یا دادیار، به این نتیجه برسد که متهم، مرتکب جرم کلاهبرداری شده است، در این حالت، دادسرا قرار جلب به دادرسی را صادر می کند و پرونده را به دادگاه صالح که دادگاه کیفری دو می باشد، ارجاع می دهد.

 

نهایتا، دادگاه، پرونده و تحقیقات دادسرا را بررسی کرده و در صورت اثبات کلاهبرداری لوله باز کنی، متهم را محکوم به مجازات قانونی مقرر در ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری خواهد کرد. به موجب این ماده قانونی، مجازات جرم کلاهبرداری لوله باز کنی علاوه بر رد اصل مال به صاحب آن، حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی، معادل مالی که اخذ کرده است، می باشد.

 

در ادامه بخوانید: کلاهبرداری در اجاره و رهن

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص موارد کلاهبرداری لوله باز کنی و نحوه شکایت از آن در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا از طریق مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون موارد کلاهبرداری لوله باز کنی و نحوه شکایت از آن پاسخ دهند.

 

 

 

 

سوالات متداول

 

1- جرم کلاهبرداری لوله بازکنی چیست؟

جرم کلاهبرداری لوله بازکنی به جرمی گفته می شود که در آن شخص کلاهبردار با توسل به اعمال متقلبانه و از طریق عملیات مرتبط با لوله باز کنی مال دیگری را می برد که این موضوع در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

 

2- موارد کلاهبرداری لوله باز کنی کدامند؟

کلاهبرداری به روش مرگ لوله بازکن از موارد کلاهبرداری لوله بازکنی می باشد که این موضوع در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

 

3- نحوه شکایت از جرم کلاهبرداری لوله بازکنی چگونه است؟

نحوه شکایت از جرم کلاهبرداری لوله بازکنی از طریق تنظیم شکواییه در دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد که مراحل شکایت و نحوه آن در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

منبع : کلاهبرداری لوله باز کنی

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/3kG9
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر