ntc پکیج چیست؟

ntc پکیج چیست؟
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
tehranservic

در ادامه آشنایی با قطعات پکیج به سراغ Ntc رفته ایم و میخواهیم شما را با این قطعه و کاربرد آن بیشتر آشنا کنیم چرا که آشنایی هرچه بیشتر با قطعات پکیج و چگونگی عملکرد آنها باعث میشود شما درک بهتری از عملکرد دسگاه خود داشته باشید.
با مقاله ntc پکیج چیست؟ با ما همراه باشید.

 
 

 
 

NTC چیست ؟

NTC پکیج یا هروسیله دیگری مخفف کلمه Negative Temperature Coefficient و معنای لغوی آن ضریب دمای منفی می باشد.

اما ضریب دمای منفی یعنی چه ؟!

با توجه به اینکه بردهای الکترونیکی مقادیری جز مقاومت, ولتاژ و جریان را نمیشناسند مجبوریم مقادیر دیگری نظیر دما را به یکی از مقادیر قابل فهم برای برد ترجمه کرده تا برد بتواند متوجه تغییرات دمایی محیط شود.وظیفه ntc این است که این تغییر دما را به برد ابلاغ کند.

سنسور NTC

نام دیگر سنسور ntc، ترمیستور است. همچنین باید بگوییم که این سنسور، از نوع مقاومتی است یعنی با افزایش دما، مقاومت سنسور ntc کاهش پیدا می‌کند. همچنین با توجه به جنس بکار رفته در ساخت سنسور NTC، این قطعه قابل استفاده در دمای ۵۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد است.

سنسور NTC در پکیج های دیواری کاربرد دارد و کار آن اندازه گیری دما می باشد. این نوع سنسور از نوع مقاومتی می باشد، به این صورت که با افزایش دما، مقاومت این سنسور کاهش پیدا می کند. در اکثر پکیج های دیواری از بین حسگر های NTC و PTC از حسگر و سنسور NTC استفاده می شود. این نوع سنسور و مقاومت، دمای مدار را به دو روش مستغرق و سطحی حفظ می کند. این دو روش در ادامه توضیح داده شده است.

  • روش مستغرق: سنسور NTC مستغرق در مسیر عبور جریان آب قرار می گیرد. به همین دلیل، اختلاف کمتری بین دمای واقعی آب و دمای گزارش شده به برد سنسور NTC به وجود می آید.
  • روش سطحی: سنسور NTC سطحی و یا تماسی به گونه ای طراحی شده است که از طریق یک بدنه ی فلزی به لوله مسی چسبیده است. به این ترتیب دمای داخل لوله را با تغییر مقاومت به قسمت برد کنترل، گزارش می دهد.

مزیت های سنسور NTC

  1. حساسیت: این نوع سنسور دارای حساسیت بالایی می باشد به طوری که با افزایش هر درجه دما، 5 درصد از مقاومت سنسور کاسته می شود. به این صورت این نوع سنسور از حساسیت بالایی برخوردار است.
  2. اندازه کوچک: این نوع سنسور ها دارای اندازه های کوچکی می باشد و به همین علت به تغییرات دمایی خیلی سریع پاسخ می دهند. از این رو، این نوع سنسور ها را در سیستم های کنترل بازخورد دما که به پاسخ های سریع نیاز دارند مورد استفاده قرار می دهند.
  3. استحکام: سنسور NTC از استحکام بالایی برخوردار است و می تواند در مقابل شوک های مکانیکی و حرارتی و حتی لرزش مقاومت کنند.
  4. اندازه گیری دمای خارجی: این نوع سنسور برای حس کردن دمای خارجی نیز به کار برده می شود و این کار را با کابل های بلند انجام می دهد.
  5. قیمت پایین: این نوع سنسور از قیمت پایینی برخوردار است و در صورت خرابی، می توان این نوع سنسور را به راحتی تعویض کرد.

نام های دیگر سنسور NTC پکیج

دو قطعه مذکور به نام ‌های دیگری نیز شهرت دارند. ترمیستور و یا سنسور اندازه گیری دما دو نام دیگر این قطعه است.

نحوه عملکرد سنسور NTC پکیج:

ترمیستور به طور مستقیم با دما، مقاومت و جریان برق سر و کار دارد. به این معنا که هر چه دمای آب و یا لوله بیشتر شود سنسور برق بیشتری را از خود عبور می دهد و مقاومت آن در برابر نگه داشتن جریان برق کاهش می ‌یابد.

این جریان برق به برد اصلی پکیج منتقل می ‌شود و با افزایش شدت جریان برق عبور یافته به برد دستور می‌ دهد تا شدت شعله افزایش یابد و یا در همان دما و مقدار باقی بماند تا آب گرم شود و تا هنگامی که خلاف این موضوع به برد نرسد (با کاهش جریان برق ارسالی) این فرایند تولید گرما ادامه خواهد داشت.

ntc پکیج چیست؟

نحوه تست و تعویض سنسور NTC پکیج:

قبل از انجام هرکاری باید ایمنی را رعایت و دستگاه را از برق خارج کنید،
• سپس به جدا کردن سنسور ntc از لوله بپردازید.
• پس از اینکه سنسور ترمیستور را باز کردید، بهتر است برای مقایسه یک سنسور سالم تهیه کرده و در کنار آن قرار دهید، توجه کنید، در صورتی که دمای محیط حدود ۲۵ درجه سانتیگراد است، نیاز به سنسور سالم نیست.
• در مرحله بعد، اهم متر را روی رنج ده کیلو اهم یا بیشتر تنظیم کرده و سپس دوسر آن را به دوسر سنسور که از قبل باز کردید وصل کنید.
• در این حالت اهم متر، باید مقدار ده کیلو اهم را نمایش دهد. این روش در صورتی است که دمای محیط ۲۵ درجه سانتیگراد باشد، در غیر اینصورت از یک سنسور ntc سالم استفاده کنید و میزان اعداد نمایش داده شده روی اهم متر را پس از بررسی سنسور ntc سالم و سنسور ntc که قصد تست کردن آن را دارید، مقایسه کنید. از این طریق متوجه سالم بودن و یا خرابی آن خواهید شد.
متاسفانه سنسور NTC قابل تعمیر نیست و در صورتی که متوجه خرابی سنسور NTC شدید، باید آن را تعویض کنید. جهت تعویض سنسور NTC، لازم است مراحل زیر را طی کنید.
هر سنسور روش خاص خود را جهت تعویض دارد، برای مثال برای تعویض سنسور سطحی:
• پس از باز کردن پوسته پکیج باید به آرامی پایه‌های سنسور را باز کنید.
• پس از تست و اطمینان از خرابی آن، ترمیستور سالم را جایگزین آن کنید.
• جهت تعویض سنسور مستقرق هم باید لوله کشی باز و سنسور ntc مستقرق خارج شود.
• سپس سنسور سالم را در جای آن قرار داده و سپس لوله کشی را به صورت درست ببندید.
• در صورتی که تست و تعویض سنسور ntc برای شما کار سختی است، پیشنهاد می‌کنیم که این کار را به تکنسین‌های حرفه‌ای تعمیر پکیج بسپارید.

چرا تعمیرکار پکیح خود را باید از تهران سرویس سفارش دهید:

۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر پکیج
۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
10-بالاترین رضایت مردمی

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/nLoY
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر