نحوه تنظیم و راهنمای تکمیل دادخواست طلاق توافقی

نحوه تنظیم و راهنمای تکمیل دادخواست طلاق توافقی
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

طلاق توافقی، طلاقی است که در آن، زوجین، با توافق یکدیگر و با بخشیدن تمام یا بخشی از مهریه، توسط زن، اقدام به متارکه از هم می نمایند. تنظیم دادخواست طلاق توافقی، باید بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی باشد. نام و نام خانوادگی زوجین، شرح خواسته مبنی بر طلاق و ذکر توافقات، از جمله موارد مندرج در دادخواست طلاق توافقی است. 

 

 

یکی از مهمترین دعاوی که امروزه در دادگاه خانواده مطرح می شود، دعوای طلاق است. قانون گذار، در قانون مدنی، انواع طلاق و تشریفات هریک از انواع آن را پیش بینی کرده است. طلاق رجعی و طلاق بائن، انواع طلاق می باشند که طلاق بائن، دارای اقسام مخصوص به خود، نظیر طلاق خلع، طلاق مبارات و سایر موارد مندرج در قانون است.

طلاق توافقی که به طور معمول، طلاق خلع یا مبارات بائن محسوب می شود، طلاقی است که با توافق زن و مرد، بر سر موضوعات کلی پس از طلاق، مانند حقوق مالی زن، همچون مهریه و اجرت المثل زن، حضانت فرزندان، ترتیب ملاقات با فرزندان و مسائلی از این قبیل، انجام می گیرد. البته درخواست طلاق توافقی، باید ضمن دادخواست طلاق توافقی، ثبت و به دادگاه، ارسال شود که این دادخواست، تشریفات تنظیم مخصوص به خود را دارد.

از این رو، در این مقاله، قصد داریم، توضیح دهیم که طلاق توافقی چیست؛ سپس، موارد مندرج در دادخواست طلاق توافقی را بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی بگوییم و یک عدد راهنمای تکمیل دادخواست این نوع از طلاق را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. چنانچه، پیرامون این موضوع، سوالاتی دارید، با ما همراه باشید. 

مفهوم طلاق توافقی

پیش از پاسخ به این پرسش که تنظیم دادخواست طلاق توافقی، بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی چگونه است؟ بهتر است، توضیح دهیم که طلاق توافقی چیست و تحت چه شرایطی، زوجین می توانند، اقدام به ثبت دادخواست این نوع از طلاق، بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی و راهنمای تکمیل دادخواست آن نمایند.

طلاق توافقی، یکی از روش های طلاق میان زوجین است که با توافق میان زن و مرد صورت می پذیرد و در آن، زوجه، مالی را معادل، بیشتر یا کمتر از مهر، به زوج، بذل کرده و در قبال آن، از همسر خود جدا می شود. در خصوص طلاق توافقی ، قانون حمایت از خانواده، مراحلی را پیش بینی نموده که طی کردن آن ها، لازم و ضروری می باشد. به عنوان مثال، دریافت گواهی عدم امکان سازش، در این نوع از طلاق، لازم و ضروری شمرده شده است که برای دریافت آن، زوجین باید بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی و راهنمای تکمیل آن، اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی در دادگاه خانواده نمایند. .

البته، زن و مرد، ضمن فراهم آوردن مدارک لازم برای درخواست طلاق، بایستی در دادخواست طلاق توافقی یا توافق نامه پیوست، در خصوص برخی موارد، نظیر نفقه زن، مهریه زن، اجرت المثل، حضانت فرزندان و ملاقات با آن ها و سایر موارد، تعیین تکلیف کنند. لازم به ذکر است که حضور زوجین در جلسات مشاوره طلاق توافقی، الزامی می باشد و عدم حضور در آن، تبعات حقوقی مهمی به دنبال دارد.

حتما بخوانید: دادخواست طلاق توافقی

 

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

در قسمت قبل، توضیح دادیم که طلاق توافقی چیست و چه تشریفاتی دارد. همچنین، گفتیم جهت صدور گواهی عدم امکان سازش که مجوزی است برای جاری شدن صیغه طلاق توافقی، در دفترخانه و از سمت دادگاه، صادر می شود، باید اقدام به تنظیم و ثبت دادخواست، بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی و راهنمای تکمیل آن کرد. در این قسمت، قصد داریم در خصوص نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی،​ بر اساس نمونه آن، صحبت کنیم. 

طلاق توافقی نیز همانند سایر دعاوی، نیاز به تنظیم دادخواست دارد. بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی، در حال حاضر، رسیدگی به دعاوی در دادگاه ها، به موجب دادخواست به عمل می آید. به این منظور، زن و شوهر بایستی، یک دادخواست، تنظیم کنند و آن را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، جهت ثبت و ارسال به دادگاه، ارائه نمایند یا از طریق مراجعه به آدرس remission.adliran.ir/PetitionEdit.aspx اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی خود کنند. بعد از آن، در مهلت مقرر، در جلسه رسیدگی صدور گواهی عدم امکان سازش، حاضر خواهند شد.

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی، بر اساس نمونه و راهنمای تکمیل آن، بدین صورت است که زوجین، باید، مشخصات هویتی خود را در آن، وارد نمایند و سپس، در ستون خواسته، صدور گواهی عدم امکان سازش، به درخواست زوجین را تقاضا کنند. بعد از این مراحل، باید در ستون شرح خواسته، شرح درخواست خود و در صورت تمایل، توافقات در خصوص مهریه، فدیه طلاق، حضانت و ملاقات با فرزندان و سایر موارد را توضیح دهند و از دادگاه، تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش را داشته باشند.

در ادامه، یک نمونه دادخواست این نوع از طلاق، بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی، خدمت شما عزیزان، ارائه خواهیم کرد تا بتوانید به عنوان راهنمای تکمیل دادخواست خود، از آن، استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: طلاق توافقی بدون وکیل امکان دارد؟

 

 

 

نمونه دادخواست طلاق توافقی

در قسمت های قبل، در خصوص مدارک لازم برای درخواست طلاق و ثبت دادخواست طلاق با توافق زوجین، بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی توضیح دادیم. در این قسمت، قصد داریم، یک نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی را به عنوان راهنمای تکمیل دادخواست طلاق توافقی، جهت دانلود، خدمت شما عزیزان، ارائه کنیم. 

نمونه دادخواست طلاق توافقی

ریاست محترم دادگاه خانواده

اینجانبان .............. فرزند .............. و ............... فرزند ................ به مدت 10 سال است که به موجب سند نکاحیه شماره ............. در دفترخانه ............... به عقد دائم یکدیگر درآمده ایم و حاصل این ازدواج، یک فرزند مشترک به نام.................... می باشد. اکنون، به علت اختلافات فکر و فرهنگی، قادر به ادامه زندگی مشترک نبوده و به همین جهت، از آن مرجع محترم، تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش، جهت طلاق توافقی، مورد استدعا می باشد.

توافقات اینجانبان، به شرح زیر است:

زوجه، 10 سکه از 110 سکه بهار آزادی مندرج در سند نکاحیه را در قبال طلاق، به زوج بذل می نماید.

حضانت فرزند مشترک با زوجه است و زوج، دو رو در هفته به مدت 2 ساعت، حق ملاقات با ایشان را دارد.

زوجه، هیچ ادعایی در خصوص نفقه، اجرت المثل و جهیزیه خود ندارد.

 

جهت دانلود نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی از طریق لینک زیر اقدام کنید.

نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

  • نویسنده: دینا
  • حجم:246KB

دانلود فایل

در ادامه بخوانید: عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی در کانال تلگرام آیین دادرسی و ادله اثبات دعوا عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی پاسخ دهند.

 

 

 

 

سوالات متداول

 

1- طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی طلاقی است که با توافق زوجین انجام می شود که برای اطلاع از جزئیات این موضوع متن کامل مقاله را مطالعه نمایید.

 

2- نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی چگونه است؟

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی باید بر اساس نمونه نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا سایت remission.adliran.ir/PetitionEdit.aspx باشد که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

 

3- موارد مندرج در دادخواست طلاق توافقی چیست؟

موارد مندرج در دادخواست طلاق توافقی شامل مشخصات هویتی زوجین شرح درخواست مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش جهت طلاق توافقی و سایر مواردی است که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

منبع : نحوه تنظیم و راهنمای تکمیل دادخواست طلاق توافقی

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/oM2Y
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر