قتل در تصادف منجر به فوت و مجازات آن

قتل در تصادف منجر به فوت و مجازات آن
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

قتل در تصادفات رانندگی، یکی از انواع قتل غیر عمد در قانون می باشد که ممکن است بر اثر بی احتیاطی، بی مبالاتی، عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده، اتفاق بیفتد. حکم مجازات تصادف منجر به فوت غیر عمد، دیه و حبس از 6 ماه تا 3 سال، برای فرد مرتکب خواهد بود. در موارد رضایت اولیای دم، مجازات حبس، می تواند به جزای نقدی، تبدیل شود.

 

 

زندگی امروزه، دارای امکانات و پیشرفت هایی می باشد که بیش از هر زمان دیگر، انسان را با خود درگیر کرده است. البته، همیشه وجود امکانات، برای آدمی مفید نبوده و گاهی، همین اسباب رفاه، به انسان، صدمات جبران ناپذیری را وارد می کند. حتی گاهی، با وضع قانون در راستای استفاده درست و پیشگیری از صدمات نیز باز هم نمی توان از وقوع برخی از رخدادها جلوگیری کرد.

یکی از این اسباب و وسایل پیشرفته، ولی در عین حال پر خطر، اتومبیل هایی هستند که هر روز از آن ها استفاده می کنیم. تصادفات به وسیله اتومبیل و فوت ناشی از آن، امروزه شمار زیادی از مرگ و میر ها را در بر می گیرد و سبب می شود تا رانندگان مسئول تصادفات، با مجازات قتل ناشی از تصادفات رانندگی روبرو شوند که مجازات سنگینی می باشد.

از این رو، در این مقاله، به بررسی موضوع قتل در تصادفات رانندگی خواهیم پرداخت و سپس، حکم مجازات تصادف منجر به فوت غیر عمد را بیان خواهیم کرد. چنانچه، پیرامون این موضوع سوالاتی دارید، با ما همراه باشید. 

قتل در تصادفات رانندگی

قتل در تصادفات رانندگی، یکی از موارد بسیار رایج، در دنیای امروز می باشد. با رواج استفاده از وسیله نقلیه، حوادث مالی و جانی ناشی از استفاده خودرو نیز افزایش یافته است. اغلب مردم گمان می کنند، مجازات قتل در تصادفات رانندگی، برای راننده ای که با تصادف، سبب مرگ دیگری شده، قصاص خواهد بود. در صورتی که اینطور نیست و قتل در تصادفات رانندگی، حکم مجازات تصادف منجر به فوت غیر عمد را برای فرد مرتکب، در پی خواهد داشت.

قتل ناشی از تصادفات رانندگی، در میان انواع قتل، قتل غیر عمد محسوب می گردد و در قانون، قتل غیر عمد، قصاص ندارد؛ بلکه، مجازات دیه  و حبس، اعمال می شود. در واقع، می توان گفت: قتل در تصادفات رانندگی، اگر به سه علت عمده زیر رخ بدهد، غیر عمدی لحاظ خواهد شد: 

بی احتیاطی یا بی مبالاتی: بی احتیاطی، به معنای انجام فعل خطرناک و ممنوع، نظیر رانندگی با سرعت غیر مجاز و بی مبالاتی، به معنای ترک فعل توصیه شده و الزام شده است، نظیر رانندگی نکردن در حدود سرعت تعیین شده.

رعایت نکردن نظامات دولتی:  رعایت نکردن نظامات دولتی، یعنی رعایت نکردن قواعد و مقررات رانندگی.

مهارت نداشتن راننده وسیله نقلیه: مهارت نداشتن راننده وسیله نقلیه، به معنای رانندگی بدون گواهینامه یا عدم مهارت کافی در رانندگی می باشد.

در واقع، باید گفت: حتی اگر تصادفی که رخ داده، به علت سرعت زیاد راننده یا سبقت غیرمجاز باشد، باز هم نمی توان گفت که راننده، مرتکب قتل عمد شده است. زیرا، اگرچه راننده، در نقض قوانین رانندگی، قصد داشته است، اما، قصد کشتن کسی را نداشته؛ در خصوص رانندگی بدون گواهینامه نیز همین استدلال وجود دارد و پذیرفته شده است.

حتما بخوانید: رسیدگی به تصادف منجر به جرح یا تلفات بدنی و مجازات آن

 

مجازات قتل در تصادفات رانندگی

در قسمت قبل، گفتیم که قتل در تصادفات رانندگی، از انواع قتل غیر عمد بوده و بنابراین، مجازات قصاص را برای فرد مرتکب، در پی نخواهد داشت. مجازات قتل در تصادفات رانندگی، حکم مجازات تصادف منجر به فوت غیر عمد خواهد بود. حکم مجازات تصادف منجر به فوت غیر عمد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، عبارت است از:

شش ماه تا سه سال حبس: 

یکی از مجازات های قتل در تصادفات رانندگی، حبس از حداقل 6 ماه تا حداکثر 3 سال است. از آنجا که این جرم دارای جنبه عمومی است، صرفا امکان تخفیف در مجازات حبس، در صورت وجود جهات تخفیف، نظیر رضایت اولیای دم، عدم سابقه محکومیت، اعمال مرتکب جرم، پس از وقوع جرم و سایر موارد مندرج در قانون، وجود دارد.

پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم

دیه، یکی از انواع مجازات های موجود در قانون مجازات اسلامی است که موارد پرداخت آن، در مواردی است که امکان قصاص، وجود نداشته یا طرفین، به جای قصاص، بر دیه مصالحه می کنند. پرداخت دیه، در صورت مطالبه اولیای دم خواهد بود.

 

شایان ذکر است، بخشیدن دیه از سمت اولیای دم، منجر نمی شود که مرتکب، به طور کلی مجازات نشود. زیرا این جرم ، یک جرم عمومی محسوب می شود و با بخشش اولیای دم، مجازات، منتفی نخواهد شد و همان طور که گفتیم، صرفا می تواند سبب تخفیف مجازات مرتکب جرم گردد.

  در پایان، متذکر می گردد، که چنانچه مالک فعلی خودرو، اقدام به انتقال خودرو نموده، اما انتقال گیرنده، بدون تعویض پلاک خودرو، اقدام به رانندگی با آن کرده و مرتکب قتل در تصادف رانندگی گردد، مالک سابق خودرو و دارنده پلاک، از نظر مراجع قانونی، مسئول بوده، مگر اینکه انتقال و عدم تصرف خودرو را اثبات نماید. به همین دلیل و برای پرهیز از بروز چنین مشکلی، توصیه می شود که پس از انتقال خودرو، حتما استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی، انجام گیرد.

در ادامه بخوانید: شکایت از راننده مقصر و پیگیری تصادف در شورای حل اختلاف

 

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قتل در تصادفات رانندگی و مجازات آن در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون قتل در تصادفات رانندگی و مجازات آن پاسخ دهند.

 

 

 

 

سوالات متداول

 

1- قتل در تصادفات رانندگی در چه صورتی غیر عمد است؟

قتل در تصادفات رانندگی در صورتی که بر اثر بی احتیاطی و بی مبالاتی یا عدم رعایت قواعد و نظامات دولتی یا سایر موارد مندرج در قانون اتفاق بیفتد غیر عمد لحاظ می شود که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

 

2- مجازات قتل در تصادفات رانندگی چیست؟

مجازات قتل در تصادفات رانندگی شش ماه تا سه سال حبس و دیه است که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

 

3- دیه در قتل در تصادفات رانندگی در چه صورتی پرداخت می گردد؟

دیه در قتل در تصادفات رانندگی در صورت مطالبه اولیای دم پرداخت خواهد شد که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

منبع : قتل در تصادف منجر به فوت و مجازات آن

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/z1my
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر