مدگرایی در نوجوانان

مدگرایی در نوجوانان
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
mosahab

مدگرایی یک هیجان زودگذر است که می تواند به شدت افراد به خصوص نوجوانان را تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین دلیل است که صنعت مد بیشتر انرژی خود را صرف نوجوانان می نماید و از آن ها برای تبلیغات خود استفاده می نماید. به طور کلی مدگرایی در نوجوانان یک هیجان افراطی است که در نهایت منجر به خلق پوشش های عجیب و غریب می شود.

از طرفی جذابیت های جنسی، متفاوت بودن یا به نوعی خاص بودن، هویت یابی و ... از جمله مواردی هستند که منجر به مد گرایی در نوجوانی می شوند. به همین دلیل است که نوجوانان از این طریق می توانند نیاز هیجانی و نیازهای عاطفی خود را تامین نمایند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل و عوارض مدگرایی در نوجوانان بیشتر آشنا کنیم.

 

مدگرایی در نوجوانان چیست

برخلاف گذشته که نوجوانان اهمیت چندانی به لباس خود نمی دانند. امروزه توجه به مد و لباس از اهمیت بسیار بالایی برای آن ها برخوردار است. شاید یکی از دلایل اصلی این تفاوت طرز فکر تنوع فوق العاده ای باشد که در صنعت مد و پوشاک ایجاد شده است. امروزه تنوع را می توان در نوع دوخت، رنگ، طرح و حتی زیپ و دکمه های مورد استفاده در طراحی لباس ها نیز مشاهده نمود. بنابراین این تنوع در تمایل شدید به مدگرایی در نوجوانی  بی تاثیر نبوده است. اما مدگرایی در نوجوان چیست؟ آیا این تمایل به مد گرایی ناشی از اعتماد به نفس و یا کمبود نوجوانان است؟

مد گرایی در نوجوانان به معنای تمایل بسیار شدید آن ها به استفاده از لباس هایی است که در فشن شوها می بینند و یا خواننده و بازیگر محبوبشان آن را پوشیده است. این تمایل در برخی از مواقع به قدری افراطی و غیرقابل کنترل می شود که نوجوان هزینه بسیار زیاد و غیرمنطقی را بابت تهیه آن ها پرداخت می نماید.

در بسیاری از مواقع این مدگرایی به قدری نوجوان را درگیر می نماید که او زمان بسیار زیادی را صرف پیدا نمودن لباس و یا اکسسوری مورد نظر می کند. اما دلیلی وجود ندارد که با قاطعیت بتوان گفت مدگرایی در نوجوانان ناشی از کمبود و یا عدم اعتماد به نفس او می باشد. در بسیاری از مواقع نوجوانانی که اعتماد به نفس خوبی دارند و در خانواده های بسیار مرفه نیز زندگی می کنند درگیر این موضوع می شوند. البته می توان تمایل به مد گرایی را به بلوغ و تمایل نوجوانان به هویت یابی مرتبط نمود. زیرا نوجوانان در این دوره از زندگی خود به دنبال منحصر به فرد بودن و جذابیت جنسی هستند و پیروی از مد می تواند این نیازها را تا حدودی برای آن ها تامین نماید.

حتما بخوانید: تست افسردگی برای نوجوانان

 

 

 

 

 

علت مدگرایی در نوجوانان

اکثر والدین نمی توانند درک کنند که دلیل مدگرایی در نوجوانان چیست. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع دچار تنش و اختلاف با نوجوان خود می شوند. اما برای درک بیشتر نوجوان و ارتباط موثرتر با او نیاز است تا بدانید که عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند منجر به مدگرایی در نوجوانان شوند. از مهم ترین عواملی که منجر به مد گرایی در نوجوانی می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

هویت یابی:

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، دلیل اصلی تمایل نوجوانان به مد گرایی، هویت یابی است. آن ها در این دوره حساس قرار است از کودکی پا به بزرگسالی بگذارند. بنابراین به یکباره مسئولیت ها و توقعاتی که از آن ها داشته اند تغییر می کند. در این میان نوجوان به دنبال شناخت خود است. بنابراین سعی می کند خودش را به صورت منحصر به فرد و خاص برای اطرافیان تعریف نماید. تغییر پوشاک و پیروی نمودن از مد اولین نکته ای است که برای هویت یابی به ذهن نوجوانان می رسد.

رسیدن به جذابیت جنسی:

در دوران نوجوانی جذابیت برای جنس مخالف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این جذابیت تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس آن ها دارد. این انگیزه می تواند یکی از دلایل اصلی تمایل آن ها به مدگرایی باشد.

مدگرایی در نوجوانان

استقلال یابی:

از دیگر دلایل مدگرایی در نوجوانان تمایل آن ها به استقلال یابی است. اکثر نوجوانان در این دوران نمی خواهند از کسی پیروی نماید و یا اینکه بابت کارهایشان به کسی حساب پس بدهند. به همین دلیل سعی می کنند لباس های عجیب و غریبی بپوشند که انتخاب شخصی خودشان است.

تاثیرگذاری همسالان:

مد گرایی در نوجوانان می تواند به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن همسالان خود و یا عدم پذیرش در گروه های دوستی باشد.  بسیاری از نوجوانانی که از مد پیروی نمی کنند مورد تمسخر دوستان خود قرار می گیرند و یا از گروه های دوستی آن ها طرد می شوند. به همین دلیل مجبور به پیروی از مد می شوند.

حتما بخوانید: دزدی در نوجوانان

 

آسیب مدگرایی در نوجوانان

درک نوجوانان هنگام مواجه شدن با این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا توجه به شیک پوشی و مرتب بودن هیچ ارتباطی با مدگرایی ندارد و نباید نسبت به آن سخت گیری نمود. اما تمایل شدید نوجوانان به مدگرایی و عدم توجه به آن می تواند آسیب های جدی را متوجه نوجوان کند. به طور کلی از عوارض مدگرایی در نوجوانان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

خطر از خود بیگانگی نوجوان:

یکی از جدی ترین آسیب های ناشی از مدگرایی در نوجوانان از خود بیگانگی فرهنگی است. که موجب می شود تا نوجوانان تمامی اصول و سنت های کشور خود را نادیده بگیرند و از فرهنگ بیگانه پیروی نمایند. این موضوع تاثیر بسیار زیادی در سوء تربیت نوجوانان و در نهایت افزایش پیدا کردن مشکلات فرهنگی در جامعه دارد. همچنین می تواند اختلافات شدیدی را میان نوجوانان و خانواده های آن ها ایجاد نماید.

خطر تهاجم غربی:

خطر تهاجم غرب یکی دیگر از انواع آسیب مد گرایی در نوجوان است. زیرا مد یکی از بهترین ابزارهای غربی ها برای نفوذ به ذهن و مغز نوجوانان است. از طرفی نوجوانان به دلیل عدم شکل گیری کامل هویت و کمبود عزت نفس به سرعت تحت تاثیر مد قرار خواهند گرفت. زیرا احساس می کنند با پیروی نمودن از مد می توانند به فرد جذاب تر و شایسته تری تبدیل شوند.

مشکلات و اختلاف نظر والدین با نوجوان:

طبیعتا تمامی فرزندان والدین خود را الگو قرار می دهند و در رابطه با مد نیز از آن ها پیروی می نمایند. اما زمانی که آن ها فردی غریبه مانند بازیگرها، خواننده ها، افراد معروف اروپایی یا آمریکایی و ... را الگوی خود قرار می دهند، برای اینکه به آن ها شباهت پیدا کنند از طرز لباس پوشیدن آن ها پیروی می نمایند. در این صورت والدین نمی توانند فرزند را با طرز فکر و پوشش خود همراه نمایند و این موضوع در نهایت منجر به اختلاف میان آن ها می شود.

حتما بخوانید: سیگار کشیدن نوجوانان

 

 

 

  

سوالات متداول

 

1- ✔️ مدگرایی در نوجوانان چیست؟

✔️​ مدگرایی در نوجوانان یک هیجان افراطی بوده و منجر به پوشیدن انواع لباس های مختلف و غرق شدن در دنیای مد می شود که در متن مقاله شرح داده شده است. 

2- ✔️ علت مدگرایی در نوجوانان چیست؟

✔️ اکثر والدین نمی توانند درک کنند که دلیل مدگرایی در نوجوانان چیست اما این مسئله در متن مقاله توضیح داده شده است. 

3- ✔️ آسیب مدگرایی در نوجوانان چیست؟

✔️ تمایل شدید نوجوانان به مدگرایی و عدم توجه به این گرایش و اعتیاد می تواند آسیب هایی وارد کند که در متن مقاله شرح داده شده است.

منبع : مدگرایی در نوجوانان

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/lZVj
مطلب قبلی
مراحل خواب
نظرتان را بنویسید