تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

نحوه تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، از طریق سامانه استعلام دفترچه درمان، بخش حمایت های درمانی سایت medical.tamin.ir و سایت های فروش بیمه، امکان پذیر است. مدارک لازم تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه این سازمان، دفترچه قبلی بیمه گزار، گواهی اشتغال به تحصیل و شناسنامه می باشد. در واقع، لزوم تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی این است که بیمه شدگان، بتوانند از پوشش بیمه ای، استفاده کنند.

 

 

در گذشته، افرادی که دارای دفترچه بیمه تامین اجتماعی بودند، می بایست برای تمدید دفترچه درمان خودشان به صورت حضوری، به سازمان بیمه تامین اجتماعی و یا شعب این سازمان، مراجعه می کردند و روند تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی را انجام می دادند.

اما در حال حاضر، جهت تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، بستر هایی در فضای مجازی راه اندازی شده است تا تمامی بیمه شدگان، بتوانند اقدام به تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی​ خود، بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی کنند.

با توجه به کارا بودن خدمت تمدید اعتبار دفترچه های بیمه سازمان تامین اجتماعی به صورت غیر حضوری و اینترنتی، در ادامه، در رابطه با نحوه تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، مدارک لازم برای تمدید دفترچه بیمه و همچنین، لزوم تمدید آن، مطالبی آورده شده است. 

تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی

در گذشته، بیمه شدگان برای تمدید اعتبار دفترچه های درمانی، می بایست به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی، مراجعه می کردند و روند مربوط به تمدید اعتبار دفترچه را به صورت حضوری انجام می دادند؛ اما در حال حاضر و با گسترش بستر های مناسب، جهت ارائه خدمات غیر حضوری، از سوی سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان، امکان تمدید اعتباری اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی و صدور این دفترچه به صورت اینترنتی، از طریق روش های مختلف، وجود دارد. در ادامه، راهنمای استفاده از هر یک از این روش ها برای بیمه شدگان بیمه تامین اجتماعی، توضیح داده شده است.

 

نحوه تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، از طریق سامانه استعلام دفترچه بیمه تامین اجتماعی

 

یکی از روش هایی که برای تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد، از طریق سامانه استعلام دفترچه درمان یا همان سامانه استعلام دفترچه بیمه تامین اجتماعی می باشد. برای استفاده از این روش، لازم است که کلیه بیمه شدگان این سازمان، به آدرس اینترنتی pwa.tamin.ir، وارد شوند.

 

تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی

 

پس از ورود به سامانه تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی، از طریق سامانه استعلام دفترچه درمان یا همان سامانه استعلام دفترچه بیمه تامین اجتماعی، می توانید در سایت pwa.tamin.ir، از طریق دو روش، اعتبار دفترچه درمانی خود را تمدید کنید. در روش اول، نیاز است که بارکد دفترچه درمانی خود را اسکن کنید و در دومین روش، می توانید با وارد کردن کد ملی، از میزان اعتبار دفترچه تامین اجتماعی خود، مطلع شوید و در صورت نیاز، آن را به صورت اینترنتی تمدید کنید.

 

نحوه تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، از طریق سایت مدیکال تامین اجتماعی

 

یکی از روش های دیگری که برای تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد، استفاده از سایت مدیکال تامین اجتماعی، به نشانی medical.tamin.ir، می باشد. برای تمدید دفترچه از این طریق، لازم است که به سامانه حمایت های درمانی تامین اجتماعی، به نشانی اینترنتی medical.tamin.ir، وارد شوید.

 

مدارک لازم تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی

 

حال، می توانید کد ملی و یا شناسه اتباع خارجی را در قسمت مشخص شده، وارد کنید و بر روی گزینه استعلام کلیک نمایید. در صورت اتمام تاریخ دفترچه، می توانید به صورت اینترنتی نیز اقدام به تمدید اعتبار دفترچه های درمانی کنید.

 

نحوه تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، از طریق سایت های فروش بیمه ای

 

افرادی که قصد تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی را دارند، می توانند از سایت های فروش آنلاین بیمه ای، مانند سایت بیمیتو استفاده کنند و اقدام به تمدید دفترچه خود، به صورت اینترنتی نمایند. البته در این روش، امکان قطع بودن سرور سازمان تامین اجتماعی، برای استفاده از این خدمت، وجود دارد.

 

حتما بخوانید: سامانه استعلام دفترچه بیمه تامین اجتماعی

 

مدارک لازم برای تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، عمدتا مدارک خاصی، مورد نیاز نمی باشد و می توان با کد ملی و ارائه یک سری اطلاعات، اقدام به تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی نمود؛ اما در موارد خاصی، نیاز به ارائه یک سری مدارک لازم می باشد که در ادامه، مدارک لازم برای تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی، توضیح داده شده است.

 

ارائه دفترچه قبلی بیمه شده

کلیه افرادی که جزو بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی می باشند، برای تمدید دفترچه درمانی خود، نیاز به ارائه دفترچه قدیمی خود که تاریخ آن به اتمام رسیده، دارند. در واقع، این افراد، می بایست دفترچه قدیمی خود را به سازمان بیمه تامین اجتماعی، ارائه کنند تا بتوانند دفترچه جدید را اخذ نمایند. اما در حال حاضر و با توجه به الکترونیکی شدن نسخه های بیمه ای و استفاده از سامانه مشاهده نسخه الکترونیک پزشک، دیگر نیازی به ارائه دفترچه بیمه تامین اجتماعی، برای تمدید دفترچه های درمانی نمی باشد.

ارائه گواهی اشتغال به تحصیل

آن دسته از پسرانی که دارای سن 19 سال به بالا هستند و در عین حال، تحت تکفل بیمه شده اصلی می باشند، می بایست برای تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود، اقدام به دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از تامین اجتماعی نموده و آن را ارائه کنند. دلیل نیاز به این مدرک، این است که پسران بالای 19 سال، فقط در صورتی که در حال تحصیل و یا از کار افتاده باشند، می توانند از بیمه شده اصلی، بیمه فرعی دریافت نمایند و این گواهی، برای احراز شرایط آن ها دریافت می شود. در صورتی که پسر بالای 19 سال، از کار افتاده باشد، می توان با گواهی از کار افتادگی، دفترچه درمانی را تمدید نمود.

ارائه شناسنامه

یکی از مدارک لازم تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، شناسنامه می باشد. شناسنامه و ارائه آن برای دختران بالای 15 سال، الزامی است؛ چرا که دختران بالای 15 سال، در صورت ازدواج کردن، از پوشش اصلی بیمه شده خانواده خود، خارج می شوند و تحت کفالت همسر خود در می آیند. به همین دلیل، لازم است که فرزندان دختر بالای 15 سال، برای تمدید دفترچه درمانی خودشان، شناسنامه را نیز ارائه کنند تا بیمه تامین اجتماعی، وضعیت متاهل و یا مجرد بودن دختر را بررسی کند. معمولا، مدت زمان تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی دختران، نسبت به دیگر افراد کوتاه تر است.

 

همچنین، بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، می توانند جهت مشاهده وضعیت سوابق بیمه ای تامین اجتماعی خود، به صورت اینترنتی اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی، به لینک زیر مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

 

 

 

لزوم تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی

تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی، بسیار اهمیت دارد و لازم است که کلیه افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، به محض اتمام مهلت زمان دفترچه درمانی خود، اقدام به تمدید دفترچه درمانی خودشان کنند. در زمانی که دفترچه بیمه تامین اجتماعی، اعتبار نداشته باشد، دیگر امکان دریافت خدمات بیمه ای، مالی و رفاهی از سازمان تامین اجتماعی، برای بیمه شدگان این سازمان، وجود نخواهد داشت.

 

افرادی که قصد پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی خود، با گوشی موبایل را دارند، می توانند از اپلیکیشن پرداخت بیمه تامین اجتماعی، استفاده نمایند.

 

در واقع، با تمام شدن مهلت دفترچه بیمه تامین اجتماعی، بیمه شدگان تامین اجتماعی، نمی توانند از پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی، برای پرداخت هزینه های درمانی استفاده کنند و حتی در صورتی که در این مدت زمان، نیاز به انجام عمل جراحی و یا استفاده از خدمات آزمایشگاهی، بیمارستانی و پاراکلینیکی داشته باشند، می بایست که هزینه های درمانی خود را به صورت آزاد پرداخت نمایند.

به همین منظور، لازم است که تمامی بیمه شدگان اصلی و فرعی، به محض تمام شدن مهلت و تاریخ دفترچه خودشان، این دفترچه را تمدید کنند تا از بروز هزینه های اضافی، در زمان بیماری ها ( به علت نداشتن پوشش بیمه ای ) و پرداخت هزینه های درمانی، به صورت آزاد جلوگیری کنند.

 

بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، می توانند به صورت غیر حضوری، از خدمات الکترونیکی این سازمان استفاده کنند. خدمات اینترنتی این سازمان، از طریق سایت eservices.tamin.ir، ارائه شده است. برای راهنمایی بیشتر در رابطه با نحوه استفاده از خدمات اینترنتی سازمان تامین اجتماعی، به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

در ادامه بخوانید: خدمات اینترنتی سازمان تامین اجتماعی

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی​ ​در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی آن پاسخ دهند.

 

 

 

 

سوالات متداول

 

1- ✔️تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی به چه صورت می باشد؟

✔️تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی از طریق بخش حمایت های درمانی سایت مدیکال تامین اجتماعی امکان پذیر است که در متن مقاله نیز در رابطه با دیگر روش ها مطالبی آورده شده است.

 

2- ✔️برای تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی چه مدارکی لازم است؟

✔️مدارک لازم برای تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی شامل ارائه دفترچه قبلی بیمه شده و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و ارائه شناسنامه می باشد که در متن مقاله نیز آورده شده است.

 

3- ✔️لزوم تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای چیست؟

✔️لزوم تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی این است که بیمه شدگان اصلی و فرعی بتوانند از پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی استفاده نمایند که در متن مقاله توضیحات بیشتری آورده شده است.

منبع : تمدید اعتبار اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/Pn26
نظرتان را بنویسید
موارد بیشتر