خودپنداره چیست

خودپنداره چیست
ذخیره سازی
14 نمایش
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvafamily1

اصطلاح خودپنداره یا خودانگاره یک اصطلاح مهم در روانشناسی اجتماعی و انسان شناسی است . هر فرد در ذهن خود ، تصویری از خویشتن دارد ، در واقع ارزیابی کلی فرد از شخصیت خود خودپنداره گفته می شود . این ارزیابی فرد از خود ذهنی است که معمولاً این ارزیابی ذهنی از ویژگی های رفتاری خود فرد به دست می آید . به همین علت خودپنداره ممکن است منفی یا مثبت باشد . در کل خودپنداره چارچوبى شناختى است که از طریق آن به سازمان بندى آن چه درباره خود مى دانیم ، مى پردازیم و اطلاعاتى را که به خود مربوط مى شوند ، بر پایه آن پردازش مى کنیم .

در این مقاله به بررسی خودپنداره شامل تعریف خودپنداره ، دلیل اهمیت خود پنداره ، و این که چگونه می توان خود پنداره را اصلاح کرد می پردازیم .

 

” خود پنداره یعنی این که ما خودمان را چگونه می بینیم ، یعنی تصویر یا برداشتی که هر کس از خودش دارد . “

 

تعریف خود پنداره

احساسی که هر کس درباره خود دارد نقش مهمی در سلامت روانی او دارد . به احساسی که هر فرد درباره خود دارد ، خود پنداره می گویند . خود پنداره یعنی این که ما خودمان را چگونه می بینیم ، یعنی تصویر یا برداشتی که هر کس از خودش دارد . طرز برداشت ما از خودمان تا حد زیادی به وسیله تجارب گذشته ما ( موفقیت ها و شکست های ما )  و آن چه دیگران درباره ما فکر می کنند شکل می گیرد . 

حتما بخوانید: مهارت تاب آوری چیست

 

 

 

 

 

دلیل اهمیت خود پنداره

دلیل اهمیت خود پنداره آن است که اولاً برداشتی که هرکس از خودش دارد بر رفتار و عمل او تاثیر می گذارد ، به عنوان مثال دانش آموزی که فکر می کند ریاضی او خوب است زحمت بیشتری می کشد و معمولاً نیز در این درس نمره بهتری می گیرد. انسان ها معمولاً آن گونه عمل می کنند که فکر می کنند هستند . دلیل دوم اهمیت خودپنداره این است که خود پنداره بر احساس شما از خودتان نیز تاثیر می گذارد . کسانی که احساس خوبی درباره خودشان دارند در مقایسه با کسانی که نگرش منفی به دیگران دارند ، از اعتماد به نفس و رضایت بیشتری برخوردارند ، افراد موفق تری هستند و کم تر احتمال دارد که به سراغ سیگار ، مواد و سایر رفتارهای پرخطر بروند . 

حتما بخوانید: مهارت های زندگی

 

چگونه می توان خود پنداره را اصلاح کرد

برای اصلاح خود پنداره و عزت نفس خود چند کار می توان انجام داد : نخست این که فرد هیچ گاه پس از یک یا دو تجربه بد ، خود پنداره منفی نسازد . دوم این که اوضاع را بررسی کند . به هر اندازه که می تواند به طور واقع بینانه تر به خود نگاه کند و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد . سوم سعی کند نقاط ضعف را اصلاح کند . فرد با تعیین اهداف خاص و رسیدن به آن ها می تواند خود پنداره خود را تغییر دهد .

در ادامه بخوانید: مهارت ارتباطی

 

 

 

 

 

در صورت علاقه مندی به این مقاله می توانید باقی مقالات را در سایت هیوا مشاهده کنید و کانال تلگرام ما را دنبال کنید .

  

سوالات متداول

 

1- ✔️ تعریف خود پنداره چیست؟

✔️ اصطلاح خودپنداره یا خودانگاره یک اصطلاح مهم در روانشناسی اجتماعی و انسان شناسی است که در متن مقاله شرح داده شده است. 

2- ✔️ دلیل اهمیت خود پنداره چیست؟

✔️​ دلیل اهمیت خود پنداره آن است که اولاً برداشتی که هرکس از خودش دارد بر رفتار و عمل او تاثیر می گذارد که در متن مقاله شرح داده شده است. 

3- ✔️ چگونه می توان خود پنداره را اصلاح کرد؟

✔️ برای اصلاح خود پنداره و عزت نفس خود چند کار می توان انجام داد که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

منبع : خودپنداره چیست

برچسب ها
ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/DX26
نظرتان را بنویسید