ثبت نام طرح جهش تولید مسکن

ثبت نام طرح جهش تولید مسکن
ذخیره سازی
0
0
اشتراک‎گذاری
گزارش تخلف
heyvalaw

وام قانون جهش تولید مسکن، تسهیلاتی است که از سوی دولت و با هدف خانه دار کردن اقشار هدف در سال 1400 ارائه گردیده و هدف نهایی آن ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی 4 سال آینده می باشد. میزان وام طرح جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰، از حداقل ۲۵۰ میلیون تومان برای ثبت نام کنندگان مسکن روستایی تا حداکثر 450 میلیون تومان برای متقاضیان ساکن تهران می باشد. نرخ سود بازپرداخت ، از ۵ تا ۱۲ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط  ۱۸ تا ۲۰ سال می باشد.

 

 

در سال های گذشته، طرح های متفاوتی در رابطه با مسکن از سوی دولت های مختلف ارائه گردیده و این دولت ها سعی نموده اند تا با عملی کردن این طرح ها، نقش قابل قبولی را در کنترل قیمت مسکن و کمک به خانه دار شدن اقشار ضعیف، ایفا نمایند. وام مسکن خانه اولی ها، طرح مسکن مهر، سامانه املاک و اسکان و سامانه مسکن ملی، از جمله طرح هایی است که در سال های اخیر با هدف کنترل بازار مسکن از سوی دولت های مختلف ارائه و اجرایی شده است.

با توجه به اینکه این طرح ها با اشکالات و نواقصی همراه بوده و بعضا به دلیل میزان بالای اقساط بازپرداختی، تا آن حد که انتظار می رفت با استقبال اقشار هدف مواجه نشده و به هدف نهایی خود در خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه و کنترل قیمت ها در بازار مسکن دست نیافتند، با روی کار آمدن دولت جدید، این دولت سعی نمود تا با ارائه طرح جدیدی موسوم به طرح جهش تولید مسکن در سال 1400 به مشکلات اقتصاد کشور در بخش مسکن پایان دهد.

از آنجا که اخیرا، جزییاتی از این طرح توسط وزارت راه و شهرسازی و برخی از نمایندگان مجلس منتشر گردیده که نیازمند بررسی حقوقی دقیق تر می باشد، در این مقاله ابتدا به این سوال پاسخ داده که وام قانون جهش تولید مسکن چیست؟ سپس، نحوه ثبت نام و سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن را در سال ۱۴۰۰ توضیح داده و در پایان، به بررسی میزان وام قانون جهش تولید مسکن و نرخ بازپرداخت و اقساط آن می پردازیم. 

وام قانون جهش تولید مسکن چیست؟

در سال های اخیر، تورم یا همان افزایش بی رویه قیمت ها در تمام بخش های اقتصادی، یکی از مهم ترین مشکلاتی بوده که کشور ما با آن مواجه شده است. اگرچه این تورم، گریبان اقتصاد کشور ما را در تمامی بخش ها گرفته است، اما تورم بخش مسکن به دلیل بالا بودن قیمت مسکن در مقایسه با سایر بخش ها همچون بخش خودرو و لوازم خانگی، حساسیت و اعتراضات وسیع تری را به همراه داشته است.

به همین دلیل، دولت ها در این چند سال سعی کرده اند تا با ارائه طرح های متفاوت، نقش قابل قبولی را در کنترل قیمت مسکن و کمک به خانه دار شدن اقشار ضعیف، ایفا نمایند. وام مسکن خانه اولی ها، طرح مسکن مهر، سامانه املاک و اسکان و سامانه جامع اقدام ملی مسکن، از جمله طرح هایی است که در سال های اخیر با هدف کنترل بازار مسکن از سوی دولت های مختلف ارائه و اجرایی شده است.

از آنجا که این طرح ها دارای ایراداتی بوده و بعضا همچون سامانه ثبت معاملات و املاک کشور به دلیل اجرای ناقص و بعضا به دلیل میزان بالای اقساط بازپرداختی، تا آن حد که انتظار می رفت با استقبال اقشار هدف مواجه نشده و به هدف نهایی خود در خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه و کنترل قیمت ها در بازار مسکن دست نیافتند، با روی کار آمدن دولت جدید، این دولت سعی نمود تا با ارائه طرح جدیدی موسوم به طرح جهش تولید مسکن به مشکلات اقتصاد کشور در بخش مسکن پایان دهد.

اولین گام در اجرای طرح جهش مسکن، ابلاغ قانون جهش تولید مسکن بود که توسط رئیس جمهور جدید در تاریخ 30 شهریور ماه 1400 برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ گردید. سپس، در مراحل بعدی، با هدف اجرای این قانون، جزییاتی از طرح جهش تولید مسکن منتشر گردید که بر اساس آن ، دولت در نظر دارد تا برنامه ساخت چهار میلیون مسکن را برای اقشار خاص آغاز نموده و ظرف مدت 4 سال آینده، این طرح را عملی سازد.

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی در مهرماه ۱۴۰۰، طرح جدیدی که مبتنی بر قانون جهش تولید مسکن بوده، با هدف خانه دار کردن دهک‌های اول تا هفتم، ساکنین شهرهای زیر 100هزار نفر جمعیت و ساکنین بخش های روستایی ارائه و اجرایی شده و تسهیلات ارائه شده در این طرح، شامل زمین رایگان، نرخ پایین سود اقساط پرداخت وام، افزایش مبلغ وام و تخفیف یا معافیت از هزینه‌های خدمات مهندسی ساخت مسکن می باشد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که وام قانون جهش تولید مسکن چیست؟ باید گفت که وام قانون جهش تولید مسکن، تسهیلاتی است که از سوی دولت و با هدف خانه دار کردن اقشار هدف طرح جهش تولید مسکن، با میزان بالاتر نسبت به وام های سابق و اقساط بازپرداخت پایین تر در سال 1400 ارائه گردیده و هدف نهایی آن ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی 4 سال آینده می باشد. در بخش های بعدی مقاله، میزان وام و نرخ بازپرداخت و مبلغ اقساط تسهیلات را بررسی کرده و جزییات مربوط به این موارد را توضیح خواهیم داد .

حتما بخوانید : ثبت نام طرح ملی مسکن

 

ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن

در روزهای گذشته و در نیمه اول مهر ماه 1400، جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس‌ جمهور تشکیل شد و در نهایت مصوبات این شورا در رابطه با ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن اعلام گردید. بر این اساس و  با اعلام وزارت راه و شهرسازی، ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن از حدود یک هفته آینده یعنی انتهای مهرماه ۱۴۰۰ آغاز می گردد.

اگرچه سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن یعنی سامانه نهضت مسکن saman.mrud.ir​  هنوز به طور رسمی راه اندازی نشده و کار خود را آغاز نکرده است، اما با توجه به ثابت بودن شرایط ثبت نام طرح های مسکن دولتی در سال های اخیر می توان پیش بینی نمود که شرایط ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن در سامانه جدید نیز همانند شرایط ثبت نام مسکن ملی شامل موارد زیر باشد:

ثبت نام کننده وام قانون جهش تولید مسکن 1400 و افرادی که تحت تکفل وی بوده، از تاریخ 1/1/1384 به بعد مالکیت هیچ گونه زمین مسکونی یا واحد مسکونی را در سابقه ملکیت خود نداشته و از تاریخ 22/11/1357 از تسهیلات دولتی یا عمومی غیر دولتی خرید و یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند.

تقاضاکننده وام و افرادی که تحت تکفل وی بوده، از سال 1384 تا کنون، تسهیلات ساخت یا خرید مسکن را از سیستم بانکی کشور دریافت نکرده باشد.

متقاضی ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن ۱۴۰۰ ، متاهل و یا سرپرست خانوار باشد؛ البته با توجه به استثنائات طرح های مسکن قبلی، می توان پیش بینی کرد که زنان مجرد خودسرپرست به شرط داشتن حداقل 35 سال سن، نخبگان علمی کشور و معلولین جسمی و حرکتی از شرط فوق استثنا خواهند بود.

ثبت نام کننده، در شهری که برای آن درخواست ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن می دهد، حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر را داشته باشد.

متقاضی ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن 1400، از توانایی مالی کافی برای بازپرداخت وام برخوردار باشد؛ توانایی مالی کافی برای بازپرداخت اقساط ماهیانه بانکی وام قانون جهش تولید مسکن که ما دربخش آخر مقاله به آن پرداخته ایم، نمونه ای از شرایط لازم برای ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن می باشد.

به محض اعلام رسمی شرایط و ضوابط ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن ۱۴۰۰ ، این شرایط به مقاله اضافه گردیده و مقاله به روز رسانی می شود.

بیشتر بخوانید : نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

 

 

 

سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن

در طرح هایی که در سال های اخیر از سوی دولت های مختلف و با هدف کنترل بازار مسکن ارائه گردیده، همواره یک سامانه یا سایت نیز از سوی آن دولت معرفی شده که ثبت نام متقاضیان طرح مربوطه، از طریق آن سایت یا سامانه انجام گرفته است.

به عنوان مثال، ثبت نام طرح وام ودیعه مسکن از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir انجام گرفته و ثبت نام ملک در سامانه املاک و اسکان با مراجعه به سایت مربوطه یعنی  amlak.mrud.ir برای افراد امکان پذیر بوده است.

با وجود وعده های داده شده، سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن 1400 هنوز از سوی دولت و به خصوص وزارت راه و شهرسازی رونمایی نشده و به عموم متقضیان معرفی نشده است. با این وجود، بر اساس اعلام وزارت راه وشهرسازی در روزهای نخست مهرماه ۱۴۰۰ می توان انتظار داشت که سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن، حداکثر تا اواخر مهرماه و اوایل آبان ماه سال جاری، راه اندازی و آدرس آن اعلام گردد.

به محض اعلام رسمی سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن 1400، آدرس سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن به این بخش از مقاله، اضافه گردیده و مقاله به روز رسانی می شود.

بیشتر بخوانید : نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن

 

میزان وام قانون جهش تولید مسکن

در بخش های قبل به این سوال پاسخ دادیم که وام قانون جهش تولید مسکن چیست؟ و در مورد ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن 1400 و سامانه ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن، توضیحاتی را ارائه نمودیم. همچنین، همانطور که توضیح دادیم یکی از دلایل عدم موفقیت طرح های سابق دولتی همچون سامانه املاک و اسکان برای کنترل بازار مسکن، پایین بودن میزان تسهیلات اعطایی و عدم تناسب مبلغ تسهیلات با قیمت های واقعی بازار مسکن بود.

 به همین دلیل، در طرح جدید جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰، دولت سعی کرده است  تا با افزایش حداکثری میزان وام، به اجرای موفق این طرح و افزایش استقبال گروه های هدف کمک نماید. نکته ای که در رابطه با میزان وام قانون جهش تولید مسکن 1400 وجود داشته ، مساله شناور بودن مبلغ این تسهیلات با توجه به شهر یا روستای مورد تقاضا برای دریافت تسهیلات و ساخت مسکن می باشد.

با این توضیح که میزان وام قانون جهش تولید مسکن برای متقاضیان ساکن نقاط مختلف کشور، مطابق تقسیم بندی زیر می باشد:

متقاضیانی که ساکن تهران بوده،450 میلیون تومان

متقاضیان شهرهای با جمعیت بالای یک میلیون نفر، ۴۰۰ میلیون تومان

ثبت نام کنندگان مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان

متقاضیان سایر شهرها ۳۰۰ میلیون

ثبت نام کنندگان مسکن روستایی ۲۵۰ میلیون تومان

بیشتر بخوانید : سامانه ثبت نام کد یکتا مسکن

 

نرخ بازپرداخت و اقساط وام قانون جهش تولید مسکن

شاید به جرات بتوان گفت که در کنار مساله میزان وام قانون جهش تولید مسکن 1400، همچون وام خرید مسکن، مساله نرخ بازپرداخت و اقساط این وام، مهم ترین دغدغه ثبت نام کنندگان آن می باشد؛ چراکه وام قانون جهش تولید مسکن، با هدف کمک به خانه دار شدن اقشار ضعیف جامعه طراحی شده و منابع درآمدی این افراد نیز محدود می باشد.

با توجه به قانون جهش تولید مسکن ، بانک‌ها موظف هستند 20 درصد از کل تسهیلات سالیانه خود را به بخش مسکن تخصیص داده و در صورت امتناع از این حکم قانون، با جریمه های مالیاتی سنگین مواجه خواهند شد.

به طور کلی، نرخ سود بازپرداخت وام قانون جهش تولید مسکن سال ۱۴۰۰ ، از ۵ تا ۱۲ درصد بوده که به ترتیب برای ثبت نام کنندگانی که در دهک های اول تا سوم قرار داشته و یا متقاضی ثبت نام مسکن روستایی هستند، ۵ درصد، برای متقاضیانی که در دهک های چهارم و پنجم قرار داشته، ۹ درصد و برای ثبت کنندگان دهک های ششم و هفتم، ۱۲ درصد می باشد.

همچنین، اقساط وام قانون جهش تولید مسکن 1400، در محدوده حد اقلی 2 میلیون و ۸۰۰ تا حداکثری 4 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشته؛ با این توضیح که، اقساط تسهیلات قانون جهش تولید مسکن، برای متقاضیان شهرهای بالاتر از یک میلیون نفر جمعیت، از 2 میلیون و ۸۰۰ تا 4 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده؛ اقساط تسهیلات قانون جهش تولید مسکن، برای دیگر شهرها (غیر از مراکز استان ها) از حداقل 2 میلیون و ۱۰۰ تا 3 میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می باشد. البته، اقساط تسهیلات قانون جهش تولید مسکن، برای دهک های مختلف، متفاوت بود که با راه اندازی سامانه مربوطه و اعلام دقیق شرایط، جزییات آن، متعاقبا اعلام می گردد.

در پایان لازم به ذکر است که حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام قانون جهش تولید مسکن ۱۸ تا ۲۰ سال می باشد.

در ادامه بخوانید : ثبت نام خانه اولی ها

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون ثبت نام وام قانون جهش تولید مسکن پاسخ دهند.

 

 

 

 

سوالات متداول

 

1- وام قانون جهش تولید مسکن چیست؟

وام قانون جهش تولید مسکن تسهیلاتی است که از سوی دولت و با هدف خانه دار کردن اقشار هدف ارائه گردیده و هدف نهایی آن ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی 4 سال آینده می باشد و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

 

2- میزان وام قانون جهش تولید مسکن چقدر است؟

میزان وام قانون جهش تولید مسکن از حداقل ۲۵۰ میلیون تومان برای ثبت نام کنندگان مسکن روستایی تا حداکثر 450 میلیون تومان برای متقاضیان ساکن تهران می باشد و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

 

3- نرخ بازپرداخت و اقساط وام قانون جهش تولید مسکن به چه صورت می باشد؟

نرخ سود بازپرداخت از ۵ تا ۱۲ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط ۱۸ تا ۲۰ سال می باشد و برای اطلاع از جزییات متن مقاله را مطالعه نمایید.

منبع : ثبت نام طرح جهش تولید مسکن

ShortURL as Linkp.ir
linkp.ir/vnq0
نظرتان را بنویسید